piątek, 19 kwietnia 2013

Pierwsze wiosenne nabytki i garść zapowiedzi

Wiosna wreszcie zawitała także do mojej biblioteczki:)


Dwie powieści Małgorzaty Wardy raczej nie należą do lekkich i latwych - miałam czytać radośniejsze pozycje, ale jakoś te do mnie przemówiły. Druga powieść Sabiny Czupryńskiej, nie znam tej autorki. I "Życie artystek w PRL", ze względu na Kalinę Jędrusik. Malutko tego, ale jak cieszy:))

Zajrzałam też do zapowiedzi wydawniczych i rozchorowałam się na większość pozycji...1. ZNAK

Przejmująca opowieść o chorobie i rodzącej się miłości, wzruszający zapis odchodzenia i żegnania się z ukochanym dzieckiem... Książka "Chustka" powstała na podstawie popularnego bloga, który Joanna Sałyga pisała przez ponad dwa lata dla swojego synka. Kiedy zachorowała na raka żołądka, miała 34 lata. Zaledwie cztery miesiące wcześniej zakochała się ze wzajemnością. Choć choroba okazała się nieubłagana, Joanna swoje ostatnie chwile chciała przeżyć w całej pełni. Blog jest opisem jej heroicznej walki z nowotworem i zarazem prezentem dla syna, aby wiedział, jak bardzo go kochała. Znajdziemy tu także wskazówki, jak radzić sobie z chorobą, gdzie udać się po pomoc. Joanna stara się też uświadomić zdrowym, jak kruche jest życie. Blog do dzisiaj cieszy się dużą popularnością (8 mln wyświetleń). Jego autorka związana była z fundacją Rak'n'Roll. Mąż Joanny Piotr Sałyga wraz z jej przyjaciółmi założył Fundację CHUSTKA, która ma walczyć o to, by polskie prawo nie skazywało cierpiących na niepotrzebny ból. Ważna i piękna książka, wobec której nie można przejść obojętnie.


 Pochwała kobiecej przyjaźni, szczere rozmowy i bardzo osobiste listy.

Paulina Młynarska i Dorota Wellman zapraszają do świata kobiecych spraw. Pogadajmy o tym, co dla nas ważne! Najlepiej z czerwonym winem albo z kawałkiem czekoladowego ciasta, które na pewno nie pójdzie nam w biodra.

Kalendarzyk niemałżeński to pochwała kobiecej przyjaźni, szczere rozmowy i bardzo osobiste listy.

Paulina i Dorota nie boją się żadnego tematu: rozmawiają o facetach i dzieciach, o swoich lękach i błędach, straconych szansach i przeszłych miłościach. O piekle, które kobiety gotują kobietom i o tym, co kobiety lubią gotować swoim facetom. Kalendarzyk niemałżeński to książka, która powinna trafić do rąk każdej Polki - matki i singielki, feministki i tradycjonalistki, perfekcyjnej i trochę mniej doskonałej pani domu.


 Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg.
Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.

Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła.

W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry.

Autorka, Lady Campbell, dzięki w swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnicy królewskiej rodziny (przyjaźniła się z Lady Dianą), opowiada o najniezwyklejszej kobiecie z dynastii Windsorów.

 2. PRÓSZYŃSKI I S-KA

Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia.
Filip Spalski jest pilotem, kocha latać, robił to całe życie. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać - na niego, dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie.
Dojeżdża na koniec świata, do małej wioski w Bieszczadach, gdzie czas płynie tak wolno, że wszyscy kupują gazety sprzed tygodnia. Na nieczynnej poza sezonem stacji kolejowej spotyka mężczyznę, będącego w podobnej sytuacji. Kupuje od nieznajomego zaniedbany pensjonat o nazwie Magnolia. Pracuje tam kilka niezwykłych kobiet, które odmienią jego życie...


Ingrid Bergman, jedna z największych gwiazd kina, laureatka trzech Oscarów, zdobyła sławę w Hollywood dzięki znanemu producentowi amerykańskiemu Davidowi O. Selznickowi. Wystąpiła w słynnych na całym świecie filmach, takich jak "Casablanca", "Anastazja", "Dzwony Najświętszej Marii Panny", "Urzeczona", "Morderstwo w Orient Express", "Stromboli", "Jesienna sonata".
Niewiele osób wie, że ta urodzona w Szwecji aktorka miała swoich amerykańskich krewnych. W Stanach wyszła za mąż i osiadła na stałe siostra ojca Ingrid, Blenda Bergman (po mężu Boehm).
Ingrid, która straciła oboje rodziców w młodym wieku, utrzymywała z ciotką stały kontakt, podobnie jak z synem Blendy, Carlem Normanem, i wnukiem Normanem. Pisała do nich często i spotykała się z Normanem w różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych, Francji i Anglii.
Norman Boehm, od 1990 roku mąż pisarki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, udostępnił rodzinne listy i fotografie, a także podzielił się swoimi wspomnieniami o sławnej kuzynce - i tak oto powstała ta bardzo osobista opowieść o życiu wielkiej gwiazdy.
Aleksandra Ziółkowska-Boehm ukazuje Ingrid Bergman widzianą oczami jej amerykańskich krewnych, nie tylko jako sławną aktorkę, ale też ciepłą życzliwą, kobietę, żonę i matkę.


 To opowieść o uczuciach. O miłości. Tej trudnej, niszczącej, złej. Tej największej - matczynej. I tej na pozór dobrej, zwyczajnej, która jednak może doprowadzić do tragedii. O nienawiści, która pojawiła się zupełnie bez powodu, może jedynie z zazdrości. A także o przyjaźni między kobietą i mężczyzną. Tak bliskiej, że mogłaby stać się miłością, gdyby... on nie kochał innej.
Jest rok 1968. Franciszka Janusiak, niespełna dwudziestoletnia dziewczyna z małego miasteczka, pierwszy raz w życiu wyjeżdża na wczasy. Znajduje tam męża. Porzuca dotychczasowe życie i mozolnie buduje nowe. Musi wywalczyć sobie prawo do upragnionej pracy, bycia matką, do niezależności. Udaje jej się, bo zdobywa to, co najcenniejsze. Wiarę w siebie i przyjaciół, którzy pomagają jej przetrwać wszystkie przeciwności i zrealizować marzenia.
 

3. PROZAMI

 Zuchwały napad na bank, zamaskowani bandyci, przypadkowi świadkowie . I trup. Policja ma co robić, szczególnie że w tym małym miasteczku niewiele jest równie intrygujących spraw. Czy trup ma związek z napadem? Czy świadek rozpozna sprawców? A może oni zdołają wcześniej unieszkodliwić świadka? W tej przesiąkniętej humorem powieści, wątek kryminalny mocno rywalizuje z obyczajowym, gdzie na pierwszy plan wysuwa się dziewczynka, która usilnie pragnie znaleźć kandydata na... tatusia.
 Kiedy przed laty Katarzyna opuszczała Polskę, nie był to zwykły wyjazd lecz ucieczka. W Silver Spring pod Waszyngtonem próbowała ułożyć życie na nowo - jako Kate Robertson, żona Stephena i matka Petera. Rodzinną sielankę przerywa wiadomość, że dorastający syn pragnie poznać swoje korzenie i odnaleźć rodzinę w Polsce. Kate w desperacji rusza w ślad za nim, by uchronić go przed poznaniem najbardziej mrocznych tajemnic z przeszłości.
4. W.A.B.

 Współczesna Warszawa. Do miasta przybywają tym samym pociągiem dwie kobiety, Iwanka Matwijenko i Zofia  Wolska. Iwanka jest młodą wiolonczelistką z Ukrainy, w Polsce chce zarobić na dom, który dzielić ma z Mykołą, także muzykiem. Jej narzeczony przetarł już polskie szlaki - od jakiegoś czasu mieszka w Warszawie, pracuje w pizzerii, a wieczorami gra w knajpie. Iwance także marzy się praca zgodna z jej wykształceniem, ale oczywiście, będąc Ukrainką, może co najwyżej zarabiać jako sprzątaczka lub gosposia. Zofia to leciwa właścicielka podupadłego gospodarstwa rolnego. Opuszcza je, by odwiedzić najmłodszego syna, Bronka. To jedyny z trójki jej potomków, który poradził sobie w życiu. Teraz, już jako Bruno, ma piękną żonę i świetnie prosperującą firmę  komputerową. Wkrótce losy obu kobiet skrzyżują się ponownie. Miłość i marzenia o lepszym życiu, zazdrość i pogarda. Kosmowska napisała przejmującą powieść. Ukrainka mówi więcej o życiu emigracji zarobkowej w Polsce niż raporty socjologów i dziennikarzy.

5. ZWIERCIADŁO

Subtelny i wyrafinowany humor w najlepszym wydaniu. W krzywym zwierciadle to zbiór felietonów Maciej Stuhra a także opowieść filmowa Utytłani Miłością, w których wybitny aktor objawia swój kolejny talent - literacki. Świat oczyma Macieja Stuhra może wydawać się światem odbitym w krzywym zwierciadle - ale bez wątpienia pełnym humoru. A jak wiadomo - humor zawsze w cenie...

Maciej Stuhr - znakomity aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i kabaretowy. Na stałe związany z Teatrem Nowym w Warszawie. Mimo ponad 50 ról wciąż zaliczany do aktorów młodego pokolenia. Laureat wielu nagród - m.in. Orła za pierwszoplanową rolę męską w filmie Pokłosie. W roku 2006 uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej.


 6. ZYSK I S-KA

Nic w życiu nie dzieje się bez powodu. Utrata pracy, może domu, tajemniczy grób w ogrodzie, skryty pomiędzy krzakami porzeczek, nowi ludzie, starzy wrogowie, nowe kłopoty, stara tajemnica, skarb... a w końcu - nowe życie ze starą miłością. Co jeszcze może nas w życiu spotkać? Wszystko. 
Olka, lekko zakręcona artystka, której historię poznaliśmy w książce I po cholerę mi to było!, pomaga przyjaciółce Lukrecji w okiełzaniu dużego sadu i ogrodu. Podczas tych prac natrafiają na tajemnicze szczątki, których historia prowadzi do skarbu i zaskakujących odkryć, a one na zawsze zmienią postrzeganie zacnego dziadka Michała... Te wydarzenia wyznaczają oś intrygi, w którą zostaną wplątani mieszańcy spokojnej do tej pory wsi - policjant, ksiądz, zastępca wójta... A owieczka z barankiem? Te, jak gdyby nigdy nic, żyją sobie spokojnie w kuchni pod stołem...

7. NOWY ŚWIAT

 Ewa ma męża, syna i wysokie stanowisko w firmie. Zdarza się nieszczęście, którego dalszym ciągiem jest rozwód. Ciężki stres powoduje, że Ewa musi zrezygnować z kariery. Zamyka się w domu i pracuje zdalnie jako księgowa. Dba o zdrowie, wiodąc spokojne i samotne życie, do którego wkrada się Paweł, dziwny włamywacz, który nie szuka łupów. Czego więc szuka? Dużo od niej młodszy, przystojny, inteligentny i podejrzanie wrażliwy. Ewa podejmuje grę. Postanawia skorzystać z obecności młodego mężczyzny w swoim domu. Ale przez przypadek dowiaduje się, że Pawła z jej byłym mężem łączy jakiś układ...

To oczywiście tylko wybrane, bo wynalazłam jeszcze kilka... Widzicie coś dla siebie?
(Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony www.merlin.pl)

18 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa książki Pauliny Młynarskiej i Doroty Wellman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym, jak pisze P. Młynarska, spotkałam się przy okazji "Zakopanego odkopanego", więc też mnie interesuje, jak poradzi sobie w innej dziedzinie:)

   Usuń
 2. Życie artystek w PRL jest świetne, bardzo mi się podobało i mogę polecić z czystym sumieniem. Natomiast z nowości to ciekawa jestem Ulatowskiej,ale to poczekam na recenzje, bo ona miewa lepsze i gorsze książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi hi, wiem, między innymi pod Twoim wpływem ją kupiłam;) W planach na maj mam jeszcze "Kobiety władzy PRL", mam nadzieję, że się uda. Co do Ulatowskiej, to się z Tobą zgadzam, mnie rozczarowała "Kamienica przy Kruczej", ale jak Ty lubisz historię, to może ta akurat spełniła Twoje oczekiwania:)

   Usuń
 3. Wiele tytułów mnie tutaj zainteresowało,ale najbardziej to Niespodziewany trup, lubię kryminały z humorem;) będę czekała na Twoją recenzję;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam trzy inne powieści tej autorki i wszystkie ogromnie mi się podobały, dużo ciepła i humoru, więc ta pewnie tez taka będzie. Jeszcze nie wiem, czy ją kupię, może będzie w bibliotece, a wtedy na pewno upoluję:)

   Usuń
  2. Muszę zapamiętać autorkę i mieć na uwadze;)

   Usuń
 4. Posiadam "Dziewczynkę, która widziała zbyt wiele", ale chętnie przygarnęłabym także "Jak oddech" oraz "Ta druga, słodka i ostra". Oczywiście nie pogardziłabym także "Kalendarzykiem niemałżeńskim".

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie przeczytałabym obie książki pani Wardy. Przyjemnej lektury!

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym przeczytać "Życie artystek w PRL" i książkę o królowej Elżbiecie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Dzięki, za jedną właśnie się zabieram:)

   Usuń
 8. Z chęcią zabrałbym Ci dwie książki Małgorzaty Wardy.

  OdpowiedzUsuń
 9. hoho! "królowa" musi być moja ;>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też fascynuje, tylko mam nadzieję, że liczba stron przełoży się na jakość, bo mam ostatnio kiepskie doświadczenie z takimi tomiszczami;)

   Usuń

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.