piątek, 25 kwietnia 2014

Porcja zapowiedzi

Dawno nie było zapowiedzi. Może nie ma ich bardzo dużo, ale z tego grona zdecydowaną większość chciałabym przeczytać.

Zaczynamy od Prószyńskiego.

20.05.2014.
W oddalonym od głównych dróg bieszczadzkim zakątku znajduje się pensjonat Magnolia. Jego niepowtarzalną atmosferę tworzą niezwykłe kobiety: Czesia Gawińska, wspaniała kucharka, malująca obrazy Doris, kelnerka Małgorzata, Marlena, która zagląda tu codziennie na kawę. Pewnego dnia do Magnolii przyjeżdża autor popularnych niegdyś kryminałów Maurycy Murawski. Pragnie odszukać miejsce, które dawno temu zaczarowało go niezwykłą aurą, inspirując do napisania pierwszej powieści.

Maurycy poznaje emerytowanego komendanta policji, który każdemu, kto zatrzymuje się pod sklepem na środku wsi, pokazuje fotografię zaginionej dziewczynki. Robi to już od dwunastu lat. Autor powieści kryminalnych i były policjant pochylają się nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości, z którymi teraźniejszość, z kobietami z Magnolii w roli głównej, zdaje się nie mieć nic wspólnego. Ale tylko do pewnego momentu.
03.06.2014.

Była kobietą silną i odważną czy może pozbawioną zahamowań skandalistką? Odnalezione dzienniki odsłaniają prywatne życie Michaliny Wisłockiej.
Z jej książki „Sztuka kochania”, obowiązkowej przez lata lektury w każdym domu, miliony Polaków uczyło się, jak wielką przyjemnością jest seks, jak wielką sztuką przeżywanie miłości i jak dzięki niewielkim zabiegom wzmóc przyjemność. To ona mówiła o przyjemności kobiety, świadomym macierzyństwie i antykoncepcji. Od niej zaczęła się polska rewolucja seksualna w schyłkowym okresie komunizmu. Ale, choć lubiła powtarzać, że nie ma nic do ukrycia, jej życie pełne było tajemnic. 
Kochała wielu mężczyzn, uwodziła ich, choć późno odkryła radość płynącą z seksu. Układała sobie życie w trójkącie z mężem i przyjaciółką. Udawała, że jest matką bliźniaków. Oto opowieść o życiu, które było rewolucją seksualną, bez żadnego tabu.
Odnalezione i dotychczas niepublikowane fragmenty dzienników w połączeniu z opowieściami jej córki oraz bliskich odsłaniają skrywane oblicze jednej z największych ikon PRL-u.

Nasza Księgarnia proponuje:
14.05.2014.
Nie byłam pewna, czy to pierwsze objawy klimakterium, czy też moje ciało tak zareagowało na widok, który się przede mną objawił. Najpierw zrobiło mi się gorąco, potem cała krew spłynęła mi do pięt, a na koniec poczułam zawroty głowy. Musiałam się oprzeć o latarnię. Sama byś tak zareagowała, gdyby to Ciebie dotyczyło. W biały dzień, w ostrych barwach i prawie na wyciągnięcie ręki – a na pewno w odległości celnego rzutu kamieniem! – miałam przed oczami mojego Bogusia, który właśnie zajechał moim samochodem przed obcą klatkę schodową. Wyszła stamtąd obca kobieta…
Jak najskuteczniej odegrać się na wiarołomnym mężu i poprawić sobie humor? Marta postanawia napisać scenariusz filmowy. Jego ekranizacja byłaby najsłodszą zemstą.
Autorka udowadnia, że w każdym wieku można zacząć życie od nowa i nie jest do tego potrzebny żaden mężczyzna. Czasem wystarczy determinacja i… poczucie humoru.

21.05.2014.
Emilia wiedzie bezpieczne życie u boku tureckiego męża, dopóki napięte stosunki pomiędzy imperium osmańskim, a Rosją nie doprowadzą do wybuchu wojny krymskiej. To burzy spokój rodziny. Zakir postanawia bowiem przyłączyć się do walk, a żona podąża za nim, choć oznacza to rozstanie z ukochanym synem.
Jak potoczą się dalsze losy Emilii? Czy jej dorastająca w Rosji córka Maria pozna prawdę o swoich tureckich korzeniach oraz starszego brata? Czy dorosły już Kemal wybaczy matce, że go porzuciła jako dziecko, wybierając swobodne życie poza haremem?
Dorota Ponińska umieszcza swoje bohaterki w wielonarodowościowym środowisku pośród przepięknego krajobrazu Półwyspu Krymskiego, którego uroda stanowi inspirację dla poetów i malarzy. Zabierze czytelnika także do Petersburga, Paryża i Stambułu. Przy okazji przedstawi sylwetkę Iwana Ajwazowskiego, wybitnego malarza marynisty z końca XIX wieku, oraz innych twórców jego pokolenia.

W ofercie Znaku między innymi:
21.05.2014.
1 sierpnia 1944 roku w Warszawie było pół miliona kobiet. Wiele z nich poszło do Powstania jako sanitariuszki, łączniczki, część chwyciła za broń. Wszystkie walczyły o przetrwanie. Panienka z dobrego domu w myślach powtarzała: „Boże, spraw, abym wytrzymała tortury”. Matka, która urodziła tuż przed godziną „W”, kołysała dziecko w rytm wybuchających bomb. I ośmioletnia Helenka, prowadzona na pewną śmierć. „Mamo, ja nie chcę umierać” – szeptała. Przez 63 dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Mężczyźni stwierdzili: „Ojczyzna jest pierwsza. Musicie sobie jakoś radzić”. Kobiety zostały same, w obliczu dramatycznych dylematów. Włożyć coś do garnka czy kupić bandaże dla rannych? Jak zginę: z głodu czy z rąk Niemców? Ale pytanie, czy warto walczyć, w ogóle nie przychodziło im do głowy. Bo odpowiedź była tylko jedna.

04.06.2014.
Żona mordercy, kochanka bezpieki… pewnego razu zapytałam go, chcąc sprawdzić siłę jego miłości:
– A gdybym rzeczywiście okazała się szpiegiem? Gdybyś dostał rozkaz mnie rozstrzelać, rozstrzelałbyś mnie?
Odpowiedział twardo, bez wahania, od razu, cały jakby sztywniejąc:
– Rozstrzelałbym.
Oficer NKWD, członek elit sowieckiej Rosji, morderca, jej mąż. Tylko on potrafił ją „uświadomić politycznie” i dać „światowe życie”. Żyli jak królowie, w świecie, w którym na podstawie jednego donosu znikały całe rodziny. Rauty, luksusy, własny dwór pochlebców, zachcianki i liczni kochankowie – świat, do którego nie przebijała się całkiem inna, przerażająca rzeczywistość – bieda, głód, terror i masowe mordy.
Żona enkawudzisty to fascynująca opowieść o miłości w burzliwych czasach, gdy rodziła się stalinowska Rosja. Agnessa Mironowa zakosztowała raju dostępnego tylko dla czerwonych elit i przeżyła piekło gułagu. Teraz opowiada nam swoją historię.

Muza przedstawia:
21.05.2014.
Dwanaście wyjątkowych kobiet królowych mających wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności! Wszystkie fascynujące i niepowtarzalne, a jednocześnie tak różne. Kim były, czym się wsławiły, jak sięgnęły po władzę i dlaczego nie potrafimy o nich zapomnieć? Ich krótkie lub długie życie to dni chwały na polu wojen, walk sukcesyjnych, zawieranych sojuszy czy też czas wypełniony pałacowymi intrygami przeplatanymi szczęściem lub cierpieniem? Jean des Cars ukazuje kobiety postawione na czele państwa, małżonki monarchów lub regentki, które naznaczyły swoje czasy, wykuwając przymierza, knując spiski, stawiając czoło walkom sukcesyjnym, wywołując wojny, poszukując pokoju lub pokój zawierając, oddziałując swoimi czynami, inteligencją lub zwyczajnie osobistym urokiem: kobiety zamężne lub nie, obyczajowo skromne lub znane z prawdziwych lub przypisywanych im miłosnych przygód, które znaczyły niekiedy więcej niż królowe z uwagi na rozległość lub zróżnicowanie terytoriów podległych ich Koronie. Przedstawia nowe, często zaskakujące fakty historyczne, szczegółowe obrazy dzieciństwa, prawdziwe oblicza władczyń, pełniących jednocześnie rolę matek, kochanek, żon, ich zalety i wady, a także wiele ciekawostek dotyczących mody, urody i strojów typowych dla danej epoki. 

21.05.2014.
Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki.
Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik - były piosenkarz i autor przeboju Dziewczyna z północy - chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody. Profilerka niechętnie angażuje się w sprawę. Kiedy jednak dochodzi do strzelaniny, Załuska zmuszona jest podjąć wyzwanie. Szybko okazuje się, że zabójstwo w klubie łączy się ze zdarzeniami z 1993 roku, a zamordowany wiedział, kto jest winien śmierci rodzeństwa. Jednym z kluczy do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat.W.A.B.:

21.05.2014.
Dwie przyjaciółki, bokserki: warszawianka Lu, bokserka amatorka, pracuje w polskiej ambasadzie w Brukseli. Sprite, jej sportowa mentorka i powierniczka jest Belgijką pochodzenia kongijskiego. Poznają się w Brukseli, razem walczą na ringu, wspólnie snują opowieść. Ich historia stwarzana jest w trakcie opowiadania powierzonego przyjaciółce. Przyjaźń i boks to źródła siły dla Lu i Sprite. Więź między młodymi kobietami stanowi oś opowieści, w której romanse, miłości i zauroczenia są tłem dla budowania mocnych osobowości, własnej przestrzeni, z której nie strach wyruszać w świat.

To historia poprowadzona z impetem, energetycznie i świadomie. Dotyka współczesnych problemów, takich jak miejsce dzisiejszej Polski w Europie, stereotypy i uprzedzenia, z jakimi się spotykamy i które utrwalamy. Opisuje pozytywne postawy wobec Polaków, jak i Polaków wobec "obcych", ale obnaża też polski rasizm.

Czerwone i Czarne dołączy do mojej kolekcji:
04.06.2014.
W PRL życie towarzyskie kwitło w najlepsze. Kultowe lokale i słynne stoliki literackie, niepokorna krakowska bohema, kabarety Bim-Bom i STS, ekscentryczne rozrywki sportowców i polityków, alkohol, flirt i zabawy do białego rana. A wszystko jak zwykle okraszone barwnymi anegdotami. Sławomir Koper prezentuje kolejną książkę z bestsellerowej serii o życiu elit PRL.


Od Czarnej Owcy:

30.04.2014.
Florian Illies po mistrzowsku rozwija przed nami panoramę roku, który trudno z czymkolwiek porównać, roku, w którym zaczyna się nasza współczesność. Literatura, muzyka i sztuka łamią wszelkie granice.
Franz Kafka pisze nieskończenie długie i piękne listy do Felicji Bauer, za sprawą których pozbawia się szans na małżeństwo, Strawiński i Schönberg są sprawcami niesłychanych skandali, w Essen powstaje prototyp pierwszego supermarketu Aldi, w Mediolanie Prada otwiera swój pierwszy oddział, Zygmunt Freud i Rainer Maria Rilke idą w Monachium na jednego, piętnastolatek nazwiskiem Bertolt Brecht zostaje redaktorem naczelnym szkolnej gazetki w Augsburgu, a Ernst Ludwig Kirchner maluje wciąż od nowa Potsdamer Platz. W Monachium austriacki malarz kartek pocztowych nazwiskiem Adolf Hitler sprzedaje banalne miejskie widoczki.
Autor zdołał w swej książce stworzyć zapierający dech w piersiach portret wyjątkowego roku, kiedy to długi dziewiętnasty wiek zderza się z hukiem z krótkim wiekiem dwudziestym, wiekiem wojen i skrajności.Na początek lata Black Publishing proponuje:

18.06.2014.
Ambitna artystka Marjorie Price (Midge) porzuca wygodne życie na przedmieściach Chicago i wyrusza do Francji. Tam zakochuje się w Yvie, fascynującym malarzu, który namawia ją na odważny, brzemienny w skutki krok. Wspólnie kupują odseparowaną od świata posiadłość La Salle w urokliwej Bretanii.
Gdy pozorne szczęście na idyllicznej prowincji zaczyna się rozpadać, Midge zaprzyjaźnia się ze starszą kobietą mieszkającą nieopodal. Choć pochodzą z dwóch różnych światów, rodzi się między nimi niezwykła więź, która odmieni życie ich obu.
18.06.2014.
 1937 rok. Kolonialny Pekin. Pewnego dnia córka brytyjskiego konsula nie wraca do domu…
Szokujące morderstwo wstrząsnęło Chinami u progu II wojny światowej. Ciało Pameli Werner znaleziono blisko Lisiej Wieży, poza Dzielnicą Poselstw, w miejscu, które, jak mówią legendy, jest nawiedzane przez duchy zwierząt. Dla chińskiej policji martwa biała dziewczyna oznacza kłopoty, zwłaszcza że stan ofiary wskazuje na czyn brutalnego maniaka. Całe miasto huczy od plotek i podejrzeń. Ku rozpaczy ojca Pameli, śledztwo okazuje się trudniejsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Czy uda się je doprowadzić do końca, zanim Japończycy rozpoczną inwazję?
Paul French, historyk i znawca Chin, po wieloletnich badaniach ujawnia, co naprawdę wydarzyło się przed laty.
Replika wydaje:

07.05.2014.
Emil Żądło, który zrezygnował z pracy w policji na rzecz dziennikarstwa, przeżywa kryzys. Kryzys wieloraki: związany z pracą, z brakiem natchnienia na nowy artykuł, z finansami, z uczuciami, z życiem w ogóle… Za ostatnie pieniądze kupuje alkohol i papierosy, nie ma siły wstać z łóżka i wziąć się w garść, a na dodatek jego była żona utrudnia mu kontakty z synem i męczy o zaległe alimenty.
Wszystko się zmienia, gdy któregoś razu w nocnym pubie spotyka córkę swojej starej sąsiadki, Dorotę. Młoda kobieta i jej narzeczony tej samej nocy zostają brutalnie zamordowani w niejasnych okolicznościach. Zaintrygowany Emil postanawia pomóc policji w śledztwie.

W przygotowaniu kolejne tomy serii:


... i wznawia:

Natasza poznała Krzysztofa na kursie rumby. Początkowo mężczyzna jest dla niej tylko partnerem do tańca i przyjacielem. Kiedy wreszcie kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że mogłoby ich łączyć coś znacznie więcej, ten zaczyna układać sobie życie z inną.

Po długim czasie Natasza i Krzysztof spotykają się ponownie, a tłumione przed laty uczucie wybucha ze zdwojoną siłą. Jest tylko jedno „ale”: Krzysztof zdążył już założyć rodzinę; ma żonę i syna, którego bardzo kocha. Mężczyzna postanawia jednak podzielić swoje życie – i serce – na pół. Natasza w końcu godzi się na bycie „tą drugą”. Ani ona, ani Krzysztof nie domyślają się jednak, że jego żona wie o wszystkim. Czy Renata będzie w stanie nadal żyć z okłamującym ją mężczyzną dla dobra synka?

Wydawałoby się, że to historia stara jak świat...
On – niepoprawny romantyk – zupełnie niespodziewanie dziedziczy po dziadku uroczą leśniczówkę i piątkę kotów.
Ona po bolesnych doświadczeniach ucieka przed przeszłością na wieś.
Oboje znają się od dziecka... ale Anna nie jest już piegowatą smarkulą, Anią Shirley z zaplecionymi warkoczami i głową w chmurach. Również Michał, choć – jak ona – tęskni za prawdziwą miłością, pierwsze uczuciowe stłuczki ma już za sobą. Spotkanie po latach stopniowo sprawia, że obojgu szybciej biją serca...
...ale życie nie jest wcale takie proste. Najpierw każde z nich będzie musiało policzyć się z przeszłością i poukładać na nowo teraźniejszość – zwłaszcza Michał, w życiu którego jest jeszcze ta druga – Maja.

I jak? Czy coś przykuło Waszą uwagę?

(Zdjęcia i opisy: empik.com, merlin.pl, blackpublishing.pl, muza.com.pl, proszynski.pl, replika.eu)

46 komentarzy:

 1. Chciałam zacząć wymieniać co bym chętnie przeczytała, ale chyba troche za długo bym wymieniała :D

  OdpowiedzUsuń
 2. "Kobiety, które zawładnęły Europą" to lektura w sam raz dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie zainteresowała jedynie ostatnia pozycja i to jej przyjrzę się bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A pierwsza nie? Mnie ta druga część "Magnolii" ciekawi bardzo:)

   Usuń
 4. Od dawna czekam na nową książkę Pani Jeromin - Gałuszki. Uwielbiam jej powieści. Reszta też prezentuje się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ta zapowiedź bardzo ucieszyła, bo wciąż pamiętam emocje z "Magnolii":)

   Usuń
 5. Zapowiedzi od Black Publishing brzmią niezwykle interesująco. Okładka "Daru z Bretanii" jest urocza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to wydawnictwo ma naprawdę świetnie dobrane okładki:)

   Usuń
 6. Kilka interesujących tytułów widzę :-) "Kobiety, które zawładnęły Europą" brzmią intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam i mocno liczę na to, że uda mi się je przeczytać:)

   Usuń
 7. "Kobiety które zawładnęły Europą" łał :) dla mnie wypisz wymaluj !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że ta książka cieszy się dużym zainteresowaniem:)

   Usuń
 8. Mnie przede wszystkim interesuje nowa książka pani Kasi Bondy. Poza tym "Dziewczyny z Powstania" przykuły moją uwagę. A "Sąd ostateczny" mam, w starej wersji, ale jeszcze nie czytałam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pochłaniacza" na pewno przeczytam. Znając siebie, to "Dziewczyny..." pewnie kupię, żeby dołączyła do pozostałych z serii.
   "Sąd..." też mam w starej wersji, "Cień gejszy" też czytałam, więc pozostaje mi tylko czekać do przyszłego roku na ostatnią;)

   Usuń
 9. Zaciekawiły mnie dwie pozycje: "Kobiety, które zawładnęły Europą" i "Pochłaniacz".

  OdpowiedzUsuń
 10. "Scenariusz z życia" chciałabym mieć na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Sad ostateczny" no no no coś się fajnie zapowiada

  OdpowiedzUsuń
 12. Skusiłabym się na książkę Sławomira Kopra :>

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetne propozycje, ciężko zdecydować się na jedną, choć może wybrałabym "Kobiety, które zawładnęły Europą" ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Lato w pełni, znaczy się :) Już wiem na co pójdzie moja cała wypłata :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Chyba zwolnię się z pracy. Chcę je wszystkie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwolnić to może się nie zwalniaj, ale naprawdę piękne by to było mieć pracę, która polegałaby na czytaniu;)

   Usuń
 16. Aż trudno się zdecydować... ale "Długie lato w Magnolii", "Dziewczyny z Powstania", "Kobiety, które zawładnęły Europą" i "Pochłaniacz" zainteresowały mnie najbardziej i kuszą... oj kuszą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda nam się je przeczytać:)

   Usuń
 17. Dzisiaj mam taki nastrój, że najchętniej bym przytuliła do serca "Długie lato na Magnolii", "Scenariusz z życia", "Pochłaniacz", "Przytul mnie" i "Jesteś tylko mój", czyli coś co wydaje się być ciepłą lekturą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem tylko, czy "Pochłaniacz" się tu kwalifikuje, skoro to kryminał;)

   Usuń
  2. Ha, masz rację, dopisałam go z rozpędu,bo ja lubię też takie kryminały ;) ostatnio mam ochotę na polską literaturę, dobrą. Ale mam kłopot z wypożyczaniem, bo książki polskich autorów, a już zwłaszcza nowości o ile są zakupione, to są rozchwytywane przez czytelników i trudno coś upolować ;)

   Usuń
  3. Żebyś wiedziała, w moich bibliotekach jest to samo, czyli zdecydowana dysproporcja między książkami polskich autorów, a zagranicznych, z przewagą dla tych drugich, niestety.

   Usuń
 18. I jak tu oszczędzać? No jak skoro takie cudeńka wydają? :) Wiele ciekawych książek w maju :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, a do bibliotek zakupią pewnie nieliczne z tej grupy, znając życie...:(

   Usuń
 19. ,,1913. Rok przed burzą" to kolejna książka, za którą jestem w stanie zapłacić każde pieniądze. Chyba powinnam znaleźć sobie inną miłość, książki wykańczają mnie finansowo...

  OdpowiedzUsuń
 20. Wiesz, co przykuło moją uwagę? Wszystko! Tylko skąd ja mam na to wziąć pieniądze? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu mnie to nie dziwi? Rozmyślam nad tym samym...

   Usuń
 21. Zainteresowało mnie kilka pozycji, wpisuję je na listę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że nie jestem sama w swoich pragnieniach;)

   Usuń
 22. Dziewczyny z Powstania i Pochłaniacza muszę mieć!!!

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.