sobota, 26 października 2013

Spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk


W czwartek, 24 października 2013 r., w bibliotece gminy Sułoszowa, pobliskiej miejscowości, gościła znana pisarka, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka m.in. „Cukierni pod Amorem”.

  
Już na wstępie mogę powiedzieć jedno: było fantastycznie. Pani Małgosia okazała się rewelacyjną gawędziarką. Poruszyła wiele ciekawych wątków; dużo opowiedziała o sobie, dając możliwość lepszego jej poznania.

Studiowała historię teatru, ale dyplomu nie wykorzystała. Przed dwa lata uczyła w szkole – polskiego i łaciny, ale rok zajęło jej dojście do wniosku, że nie chce mieć nad sobą szefa. Założyła własną firmę: prowadziła sklep. Przez ten czas wychowywała także dwóch synów.

Kiedyś była scenarzystką, pisała odcinki popularnego niegdyś „Tata, a Marcin powiedział...” z Piotrem Fronczewskim w jednej z ról. 


Marzenie o tworzeniu powieści tkwiło w niej od dzieciństwa. Wiedzieliście, że pierwsza myśl o „Cukierni...” pojawiła się już w stanie wojennym? Wyjaśniła też, dlaczego nie czuje potrzeby zekranizowania tej sagi.

Sporo czasu autorka poświęciła na zaprezentowanie swoich książek dla młodzieży, szczególnie polecając „220 linii” – aż nabrałam ochoty, żeby ją sobie przypomnieć, bo czytałam bardzo dawno temu.

Opowiedziała też, w jaki sposób pracuje nad powieścią. Podstawą są liczne publikacje, zajmujące całe regał, a w nich fiszki z zaznaczonymi, interesującymi ją wątkami.

Zdradziła też, co pochłania ją obecnie. Nowa pozycja jej autorstwa będzie dotyczyć czasów saskich.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk ma świetne poczucie humoru, dzięki czemu czas spędzony na spotkaniu był samą przyjemnością. Kameralna atmosfera, liczne dygresje, sprawne przeskakiwanie z tematu na temat, lekkość – świetnie się bawiłam. A sama autorka nie mogła się z nami rozstać. 


Gdybyście kiedyś mieli możliwość udziału w spotkaniu z panią Małgorzatą, nie wahajcie się ani chwili.(Plakat i zdjęcie okładki pochodzą ze stron: http://www.bibliotekasuloszowa.pct.net.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=58&Itemid=66, http://www.nk.com.pl/220-linii/1134/ksiazka.html).

10 komentarzy:

 1. Nie znam twórczości pani Małgorzaty, ale jej ,,fani'' zapewne ucieszą się mogąc się z nią spotkać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Cukiernia" historyczna, więc chyba nie do końca w Twoich klimatach, ale myślę, że powinnaś spróbować:)

   Usuń
 2. Nie znam twórczości tej autorki, ale na spotkanie z chęcią bym poszła:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że poczułabyś się zachęcona, żeby ją poznać:)

   Usuń
 3. Pauluś co tam autorka!! Jak ja się cieszę,że mogę Cię zobaczyć! :)) moja kochana:) No to teraz powiem,że cieszę się z Twojego spotkania z pisarką :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana moja, w poniedziałek relacja z targów, jeszcze Ci się znudzę;)

   Usuń
 4. Zazdroszczę spotkania bo "Cukiernię" i "Podróż do miasta światła" uwielbiam. Muszę zerknąć kiedy jest jakieś spotkanie w okolicach Warszawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak jesteś z takiej okolicy, to na pewno możliwości więcej:)

   Usuń
 5. Jeśli autorka przyjechałaby do Łodzi to na pewno stawiłabym się na spotkaniu.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.