sobota, 9 marca 2013

Ewa Nowak "Yellow bahama w prążki"


Ewa Nowak „Yellow bahama w prążki”, Czarna Owca 2010, ISBN 978-83-7554-093-2, stron 200

Ewa Nowak jest autorką cenionych przez mnie powieści dla młodzieży. Jej seria miętowa to kanon, do którego wracałam już kilkukrotnie i pewnie jeszcze nie raz sięgnę po te wartościowe książki.

Bohaterką „Yellow...” jest 15-letnia Hania. Opowiada o sobie, swojej rodzinie, o tym, co dla niej ważne w mailach adresowanych do pewnej pisarki. Dziewczyna marzy, by powstała książka o jej życiu. Hania ma ciekawą i barwną rodzinę. Jej tata jest ginekologiem, mama bibliotekarką – oboje są dość specyficzni, ale przez to sympatyczni i wręcz rozczulający. Ich opieka nad waranem Krzyśkiem przedstawiona jest w bardzo humorystyczny sposób. Warto też przyjrzeć się relacjom z siostrą Zośką, studentką i ciotką Izą, która jest mniej dojrzała od samej Hani. Pisarka ma niewątpliwy dar kreowania takich zabawnych, ciepłych rodzin (od razu przychodzi na myśl „Diupa” i „Wszystko, tylko nie mięta”). Ale żeby nie było tak do końca sielsko, to dotyka też tematu przemocy i niezrozumienia w rodzinie.

Tym, co najbardziej może zainteresować młodych czytelników, jest wątek pierwszego uczucia, ale też przyjaźni z Jackiem. Brawo dla autorki za tę postać, za jego pomysłowość, poczucie humoru, ale i odpowiedzialność oraz wrażliwość. Wciągająca (i początkowo oburzająca) jest relacja z Pauliną i jej zmiana pod wpływem jednej decyzji Hani.

Uwielbiam takie książki dla młodzieży. Ewa Nowak w charakterystyczny dla siebie, lekki i przyjemny, sposób przedstawia problemy ważnie nie tylko dla nastolatków. Nie ma w jej powieściach taniego moralizatorstwa, to raczej konkretne przykłady, z których samemu można wyciągnąć wnioski. A najważniejsze jest to, że w powieściach pani Nowak wyraźnie widać, że zna młodzież i jej problemy, że wie, co się dla nich liczy, czym się martwią. Są dzięki temu wiarygodne i naprawdę przemawiają do wyobraźni.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.