piątek, 24 maja 2013

"Anna German o sobie" + zapowiedzi


Mariola Pryzwan „Anna German o sobie”, MG 2012, ISBN 978-83-7779-084-7, stron 256

Wczoraj pochłonęłam książkę Marioli Pryzwan. Jest to zbiór wypowiedzi artystki, fragmenty wywiadów, wyrywki z listów. Jak wspomniałam przy okazji „Życia artystek w PRL” Sławomira Kopra, o Annie German nie wiedziałam nic, kojarzyłam tylko jej piosenkę „Tańczące Eurydyki”. Tym razem mamy szansę poznać tę niezwykłą kobietę z perspektywy jej własnych słów. Całość opatrzona jest licznymi zdjęciami, które pokazują, jak piękną kobietą była Anna German. Wielbiciele piosenkarki będą na pewno usatysfakcjonowani; mnie ta książka zachęciła do posłuchania jej piosenek. 



Zajrzałam znów do zapowiedzi i oto, co znalazłam:


1. W.A.B.

Anastazja Kamieńska prowadzi śledztwo w sprawie śmierci młodego pisarza, autora romansów, Leonida Paraskiewicza, który będąc u szczytu popularności, został zastrzelony przed własnym mieszkaniem. W tym samym czasie żona wpływowego biznesmena prosi Stasowa, emerytowanego milicjanta, by znalazł dowody niewinności jej męża skazanego za umyślne zabójstwo.
Nastia szybko odkrywa, że morderca Paraskiewicza był tylko pionkiem w grze prowadzonej przez sprytnego przestępcę, Stasow zaś zwraca uwagę w zeznaniu świadka na pewien dziwny szczegół. Okazuje się, że w obie sprawy zamieszana jest ta sama osoba. Ustalenie jej tożsamości pozwala ujawnić nowe morderstwo, tym razem popełnione w otoczeniu znanego polityka. Kamieńska obnaża zbrodniczy proceder, historię sięgającą wiele lat wstecz...



Jakbyś się czuła, gdybyś była dzieckiem nastoletnich rodziców, którzy, nieuświadomieni i beztroscy, spłodzili cię przez przypadek (wstyd i hańba)? I gdyby nikt, albo prawie nikt, cię nie potrzebował ani nie kochał? I czy zły dotyk bolałby cię przez całe życie? (Przecież to tylko dotyk, wielkie rzeczy.)
Nie jest łatwo być Dziunią, akceptowaną tylko przez dziadków od strony matki, niekochaną przez rodziców, znienawidzoną przez Dziadostwo Pułkownikostwo. Ach, przepraszam, bardzo kocha ją stary profesor, za przyzwoleniem żony organizujący ciche schadzki w piwnicy. Dotknąć trzynastoletniego ciała to przecież nie grzech....
Dziunia to zarazem wstrząsająca i pełna humoru historia dziewczynki, która zdecydowanie nie ma lekkiego życia, ale zawsze stara się radzić sobie z trudnościami przy pomocy przenikliwej inteligencji i śmiechu, chociaż nierzadko jest to śmiech przez zaciśnięte zęby.


Panteon najbłyskotliwszych kobiet
Frida Kahlo, Joanna d'Arc, Mata Hari, Kleopatra, Maria Skłodowska-Curie, Josephine Baker, Isadora Duncan, Zelda Fitzgerald, Anna Boleyn i dwadzieścia sześć innych - nadawały kierunek historii, tworzyły dobra kultury, nauki i sztuki, naruszały zastaną hierarchię wartości. Elizabeth Mahon przedstawia kobiety odważne i zdecydowane, twórcze i inteligentne, trzeźwo myślące i bezwzględne. Opisuje nie tylko działalność publiczną, ale też osobiste losy bohaterek.
Wszystkie daleko wykraczały poza normy i stereotypy, wszystkie z determinacją broniły własnych przekonań, pragnień, wizji. Nonkonformistki - kiedyś szokowały, z dzisiejszej perspektywy wiemy, że ich poczynania były przejawem walki z traktowaniem płci pięknej jako podpory dla męskiego świata. Postaci te przeważnie budzą nasz podziw, ale nawet jeśli w ich życiorysach pojawia się coś, co wywołuje niesmak, nie przestają nas fascynować. Ponieważ wpłynęły na rzeczywistość, która nie uległaby zmianie, gdyby nie one.


2. PRÓSZYŃSKI I S-KA

 Wstrząsające losy pięciu pokoleń, na których wojna odcisnęła niezatarte piętno.
Julia Rosenthal wraca po latach do rodzinnego domu. Wycieczka po nim przywołuje wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w pozornie zwyczajnej rodzinie, które jednak obfitowało w niepokojące zdarzenia, takie jak pobyty matki Julii w szpitalu psychiatrycznym, jej tajemnicze zniknięcia czy ukrywanie wszystkiego, co związane z przeszłością. Julia usiłuje odnaleźć sens w rodzinnych sekretach i półprawdach, zastanawiając się, jak wpłynęły one na wychowanie jej córki, Susanny. Tymczasem brat Julii, Max, woli zostawić przeszłość w spokoju i żyć teraźniejszością.
W zupełnie innym czasie i miejscu pewna kobieta przywołuje wspomnienia swoich wczesnych lat spędzonych w Niemczech w latach 30., stopniowo ujawniając bolesne tajemnice, którymi do tej pory z nikim się nie dzieliła.
Fabułę tej porażającej książki tworzą umiejętnie splecione losy pięciu pokoleń, na których wojna odcisnęła niezatarte piętno. "The Times"


 Zdrada może mieć różne oblicza, konsekwencje i... zapachy!
Jest maj 1981 roku. W małym pensjonacie w Groblach Olszanickich na południu Polski, grupa ludzi spędza weekend. W tym samym czasie w pobliskim miasteczku ktoś napada na bank. Ślad po złodziejach urywa się w pobliżu pensjonatu. Milicja nie ujawnia, co padło łupem złodziei. Goście rozjeżdżają się do domów, a sprawa włamania trafia na półkę ze sprawami niewyjaśnionymi w policyjnym archiwum. Mijają lata, upada ustrój, a wraz z nim pensjonat w Groblach Olszanickich. Po latach syn zmarłego właściciela postanawia go wyremontować. Zatrudniony przez niego specjalista od marketingu wpada na pomysł, aby na długi majowy weekend roku 2011 roku zaprosić tych samych ludzi, którzy spędzili tutaj kilka majowych dni w roku 1981. Czy ich obecność pomoże wyjaśnić sprawę napadu na bank sprzed trzydziestu lat?


 Biografia Joan Crawford autorstwa Charlotte Chandler to całkiem nowe, świeże spojrzenie na jedną z największych gwiazd Hollywood. Książka stanowi podsumowanie wielu rozmów, przeprowadzonych z Joan Crawford i osobami z jej najbliższego otoczenia, między innymi jej pierwszym mężem, Douglasem Fairbanksem Jr., i jej młodszą córką, Catchy. W końcu lat 50. Joan Crawford wyszła za mąż po raz czwarty. Związała się z Alfredem Steelem, właścicielem PepsiCo. Po jego śmierci została członkiem zarządu korporacji i zajęła wychowaniem czworga adoptowanych dzieci. Powróciła na ekrany w 1962 r. w makabrycznym, ale bardzo udanym filmie "Co się zdarzyło Baby Jane", w którym partnerowała jej Bette Davis, zapomniana gwiazda lat 30. i dawna rywalka Crawford w wyścigu do sławy. Choć pojawiała się na ekranach jeszcze w drugiej połowie lat 70. stopniowo wycofywała się z aktorstwa i pogrążała w uzależnieniu od alkoholu. Biografia napisana przez Charlotte Chandler stanowi wierny portret Joan Crawford - utalentowanej, pięknej gwiazdy i wrażliwej kobiety.

3. NASZA KSIĘGARNIA

Wspaniała książka, która pozwala uczyć dziecko kreatywności, a także odkrywać jego zdolności. Poradnik zawiera kilkaset zabaw, prostych i bardziej skomplikowanych, przeznaczonych dla dzieci już od pierwszego miesiąca życia. Autorka wymyśliła je dla własnych dzieci i wraz z nimi je przetestowała. To pozycja dla rodziców i opiekunów, która nie wymaga posiadania drogich zabawek i sprzętów. Przecież najlepsze zabawy to te, podczas których dziecko użyje swojej wyobraźni! Ile radości dają papierowy samolot, klocki z pudełek, instrumenty z misek i garnków, kukiełki z ziemniaka czy puzzle wycięte z kolorowego opakowania. Czasem niewiele potrzeba, by wyczarować świat, który zachwyci malucha. Ponadto każda z opisanych zabaw może być wykorzystana także w późniejszym wieku ? to inspirujące, kiedy dziecko samo rozwija i udoskonala znaną już zabawę. Chciałam, aby zabawa z dzieckiem nie ograniczała się do przebywania z maluchem w domu. Stąd pomysły na zabawy na łące, nad morzem, w lesie czy podczas jazdy samochodem oraz podczas kąpieli. Bawmy się z dziećmi najczęściej, jak możemy. To zaprocentuje w przyszłości!


Najlepszych rzeczy nie ma w karcie dań...
Mira Rinaldi żyje szybko. Jest współwłaścicielką Grappy, nowojorskiej trattorii, ma piękne mieszkanie, maleńkie dziecko i napięty plan dnia. A jednak już wkrótce będzie musiała walczyć o ukochaną restaurację i sklejać złamane serce...
"Szczęście na widelcu" to wzruszająca i zabawna powieść o jedzeniu przygotowywanym z namiętnością i pochłanianym bez wyrzutów sumienia. A także o radości, jaką może dać tylko apetyt na życie i sprawdzony przepis na miłość.
Powieść prosta i ciepła, zupełnie jak wiejskie włoskie potrawy gotowane przez bohaterkę. Cudowny debiut, historia o wszystkim, co najważniejsze: jedzeniu, rodzinie i miłości.




Annie wydaje się, że wszystko w życiu ma już zaplanowane. Wykonuje wolny zawód, który daje jej dużo satysfakcji, ma partnera, z którym tworzy bezpieczny i wygodny dla obu stron związek na odległość. Jednak nie czuje się szczęśliwa. Nie potrafi odnaleźć się we współczesnym świecie. Zawsze była mocno związana z babką, ciotkami i rodzicami. Niestety wszyscy już nie żyją. Annie pozostały jedynie stare zdjęcia, pamiątki, wspomnienia i mieszkanie, w którym kryją się duchy przeszłości. Jednak pewnego dnia Anna otrzymuje niezwykłą szansę. Trafia do rodzinnego Nałęczowa, a konkretnie do 1932 roku. Wkrótce dowie się, że podróżowanie w czasie jest ekstremalnie niebezpieczne... dla serca.
Romantyczna i urzekająca opowieść o sile rodzinnych więzi, magii miłości, poszukiwaniu szczęścia i swojego miejsca na ziemi.



4. SONIA DRAGA

 Inteligentna i ambitna Marie Tussaud zgłębiła sekrety tworzenia figur woskowych, pracując u boku wuja, który prowadzi Salon de Cire, wystawę na której można obejrzeć podobizny amerykańskiego ambasadora Thomasa Jeffersona czy rodziny królewskiej przy obiedzie. To tu paryżanie szukają nowinek na temat mody oraz politycznych plotek. Choć wiele osób głoduje, a większości Francuzów nie stać na chleb, wystawa Marie przynosi coraz większe dochody. Tymczasem w salonach i kawiarniach Paryża ludzie tacy jak Maksymilian Robespierre zaczynają występować przeciwko monarchii. Wkrótce pojawiają się pogłoski o rewolucji. W książce Michelle Moran poznamy dzieje pięciu lat rewolucji, od wydarzeń, które do niej doprowadziły po rządy terroru, a także losy Marie Tussaud, której talent rzeźbiarski zachował do naszych czasów twarze bohaterów tamtej epoki, jak również niejednokrotnie ocalił jej życie.

5. G + J KSIĄŻKI

Debiutancka książka amerykańskiej autorki polecanej przez samego Stephena Kinga. Trzymająca w napięciu powieść "Ostre przedmioty" zdobyła znakomite recenzje, obsypana też została najważniejszymi nagrodami literackimi na świecie. Reporterka Camille Preaker po krótkim pobycie w szpitalu psychiatrycznym wraca do pracy w podrzędnym dzienniku. Wkrótce dostaje pierwsze zlecenie. Ma napisać artykuł o tajemniczych zabójstwach dwóch małych dziewczynek w jej rodzinnym miasteczku. Camille dawno nie była w Wind Gap. Odkąd opuściła dom, rzadko kontaktowała się ze swoją neurotyczną matką i młodszą przyrodnią siostrą, której właściwie nie zna. Na miejscu okazuje się, że śliczna trzynastolatka trzyma w garści całe miasteczko. A dziennikarkę, która niechętnie nocuje w rodzinnej wiktoriańskiej rezydencji, zaczyna prześladować wspomnienie tragedii z dzieciństwa. Camille coraz mocniej identyfikuje się z małymi ofiarami i za wszelką cenę stara się odkryć prawdę o brutalnych zbrodniach. Wszystkie tropy prowadzą jednak w ślepą uliczkę i zmuszają reporterkę, by rozwikłała zagadkę własnej przeszłości i stawiła czoło swoim najgorszym lękom...

6. WYDAWNICTWO LITERACKIE

Katarzyna Grochola zabiera nas w literacką podróż pełną przygód, cudownych chwil, niespodzianek i życiowych wskazówek. Uwielbiana przez czytelników autorka - z przymrużeniem oka i całkiem na serio, z dużą dozą ciepła i wdzięku -opisuje świat i ludzi i podpowiada jak żyć w zgodzie ze sobą, pokazuje magię codzienności, uświadamia nam czym są bliskość i prawdziwa miłość.
A przede wszystkim udowadnia, że nasze dziś i jutro zależą od nas, a szczęście jest na wyciągnięcie ręki.
Trochę większy poniedziałek - na każdy dzień tygodnia, na każdy miesiąc, na każdą porę i pogodę. Książka, po którą warto sięgnąć, kiedy jest dobrze, kiedy jest źle i tak po prostu, bez okazji, by poczuć, że życie jest piękne, ale wcale nie takie oczywiste, jak by się mogło zdawać...
Katarzyna Grochola należy do pisarek które potrafią zaskoczyć! Królowa polskiej powieści obyczajowej, zmierzyła się już z autobiografią, zaprezentowała jedyny w swoim rodzaju literacki dialog z córką, a w ostatniej książce wcieliła się w mężczyznę! I kiedy już się wydawało, że autorka bestsellerowej Houston, mamy problem powróciła do powieści, do rąk czytelników trafia zbiór błyskotliwych opowieści.

7. WIELKA LITERA

Mitologia, magia i poruszające losy czterech odważnych kobiet... Za kanwę powieści "Gołębiarki" posłużyły wydarzenia, które miały miejsce w roku 70 n.e., gdy 900 Żydów zamkniętych w górskiej twierdzy Masada na Pustyni Judzkiej odpierało przez wiele miesięcy ataki Rzymian. Według starożytnego historyka Józefa Flawiusza ocalały jedynie dwie kobiety i pięcioro dzieci. Alice Hoffman opisuje koleje życia czterech bohaterek. Wszystkie mają za sobą dramatyczne doświadczenia i każda z nich skrywa jakiś sekret. Teraz ich losy splatają się w tych rozpaczliwych dniach zagłady. Tym, co łączy kobiety jest walka o przetrwanie, a także opieka nad gołębiami pocztowymi, które stanowią jedyny łącznik oblężonej twierdzy ze światem zewnętrznym.



8. IN ROCK

NOWE UZUPEŁNIONE WYDANIE! Nie ulega wątpliwości, że Depeche Mode jest największym syntezatorowym zespołem na świecie, świadczy o tym choćby liczba sprzedanych płyt, która przekroczyła 40 milionów egzemplarzy. Członkowie Depeche Mode doświadczyli w swej karierze wszystkiego, włącznie z wyrokami sądowymi nakazującymi podjęcie leczenia od uzależnień. Najważniejsze jednak, że przetrwali, a w przypadku wokalisty Dave Gahana - w całkiem dosłownym sensie. Pisząc monografię Depeche Mode, autor przeprowadził ekskluzywne wywiady z członkiem założycielem zespołu, Vincem Clarkiem, i producentem Garethem Jonesem, oraz umieścił w książce niepublikowane wcześniej wywiady z aktualnymi Depeszowcami.
Książka jest absolutnym strzałem w dziesiątkę dla wszystkich fanów sceny elektronicznej!

Znaleźliście coś w Waszym guście? Mnie najbardziej fascynuje "Madame Tussaud". Licznych wielbicieli na pewno znajdą "Ostre przedmioty", których sama jestem ciekawa po świeżo przeczytanym "Mrocznym Zakątku".

(Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony www.merlin.pl).

16 komentarzy:

  1. Paulinko!! Toż to prawdziwa uczta literacka! Jest wiele pozycji,które z chęcią bym przeczytała:)) Pozycja numer cztery jest moją faworytką!! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze to ujęłaś, uczta:) Ja to chyba nie powinnam zaglądać na zapowiedzi, bo zawsze wynajdę tyle, że mi potem siedzą w głowie te okładki;)
      Moją faworytką jest książka Michelle Moran, czytałam jej "Nefertiti" i była świetna, teraz jak zobaczyłam tę zapowiedź, to przypomniało mi się o jej innych książkach, no i teraz mnie korci, oj korci...

      Usuń
  2. Bardzo bym chciała przeczytać ,,Ostre przedmioty''. Zapowiadają się świetnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jak będą w takim samym klimacie, jak "Mroczny Zakątek", to czeka nas rewelacyjna lektura;)

      Usuń
  3. Gillian Flynn - i ja czekam!!! ;) I może jeszcze Marinina... Co do reszty to ograniczę się do czytania recenzji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znając życie, to u mnie też się skończy na czytaniu u innych, bo przecież nie nadążam finansowo, a małżonek mnie w końcu z domu wyrzuci, bo "już nie mamy miejsca na półkach":P

      Usuń
  4. Ajaj, aż się boję przeszukiwać zapowiedzi, bo już u Ciebie znalazłam kilka ciekawych tytułów ("Gołębiarki", "Skandalistki", "Przemilczenia").

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No ja się cały czas zastanawiam, po co zaglądam na strony księgarni i posty blogerów z zapowiedziami, jak zawsze się potem na coś rozchoruję. Ale cóż, silniejsze to ode mnie;)

      Usuń
  5. Ile ciekawych książek! Już na kilka moje oko spogląda z pożądaniem:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to tylko część, bo jeszcze kilka mi się podobało...

      Usuń
  6. Niektórych już pożądam :) zainteresowało mnie kilka tytułów, ale chyba najbardziej "Przemilczenia" i "Zdrada pachnie pomarańczami"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pożądanie to dobre słowo w tym kontekście;)

      Usuń

  7. Ech Paulinko wiesz, że ja jestem chora jak spoglądam na zapowiedzi. Prawie wszystkie bym chciała mieć, ale niestety muszę się ograniczyć. "Ostre przedmioty", "Gołębiarki" i "Przemilczenia" na pewno sobie kupię. Co do reszty, hmm zobaczę ile kasy mi jeszcze zostanie. Może uda mi się jeszcze coś do tego dorzucić:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, bo mam to samo;) O Ostrych przedmiotach napisałam specjalnie dla Ciebie:)

      Usuń

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.