wtorek, 26 sierpnia 2014

Jesienne zapowiedzi

Przedstawiam kilka już bardziej jesiennych zapowiedzi, które mnie zainteresowały, gdy przeglądałam strony Wydawców i księgarni.

1. NASZA KSIĘGARNIA

24.09.

Łucja, pozornie już pogodzona z brakiem miłości w swoim małżeństwie, żyje w odrętwieniu u boku Marka, znanego lekarza. Jej dzieci są dorosłe, czas studiów na Akademii Sztuk Pięknych to tylko niewyraźne, zabarwione nostalgią wspomnienie. Ten poukładany świat, w którym nie ma miejsca ani na wielki ból, ani na wielką namiętność, pewnego dnia rozsypuje się niczym domek z kart. Łucja dowiaduje się, że ma raka. Czy to możliwe, aby ta wiadomość mogła jej zwrócić dawno utraconą radość życia? 





10.09.

W ostatnim czasie Joannie nie powodziło się najlepiej: choroba ojca, utrata pracy, rozstanie z narzeczonym i dziwne, regularnie powracające sny... Życie w małym miasteczku nad Czarnym Potokiem, gdzie wszyscy się znają, też nie zawsze jest proste. Mimo to kobieta każdego dnia stara się udowodnić sobie i światu, że doskonale nad wszystkim panuje. Jedyną rzeczą, jakiej pragnie, jest spokój. Spokój, który próbuje zburzyć pewien tajemniczy Filip... Sposobem na oderwanie się od codziennych problemów jest nowa pasja Joanny. Tworząc drzewo genealogiczne i przeglądając pamiątki rodzinne, trafia ona na starą fotografię babci urodzonej we Lwowie. To fascynujące odkrycie stanie się początkiem nostalgicznej podróży w rodzinną przeszłość. Będzie w niej wszystko: wojna, miłość, zdrada, szczęście, tragedie i cudowne ocalenia...
Czy Joanna odnajdzie w sobie siłę babek i prababek, żeby na nowo uwierzyć w istnienie szczęścia i dać szansę rodzącemu się uczuciu?

2. CZERWONE I CZARNE

10.09.


PRL to także wywiad i kontrwywiad, tajni agenci, piękne kobiety, szpiegostwo militarne i przemysłowe. Czym naprawdę zajmowali się Ryszard Kukliński, Marian Zacharski, Tomasz Turowski i Jerzy Pawłowski? Jak wyglądała wymiana agentów na moście Glienicke? Na czym polegała operacja „Żelazo”?






08.10.

Zbigniew Cybulski, Edward Stachura, Wiesław Dymny, Teresa Tuszyńska – ich świetnie zapowiadające się kariery zniszczyło burzliwe życie prywatne, alkohol i często tragiczna, przedwczesna śmierć. W kolejnej książce z bestsellerowego cyklu o elitach PRL Sławomir Koper opowiada o niespełnionych nadziejach i ogromnych talentach, którym nigdy nie było dane się rozwinąć.





3. REPLIKA


 Zosia jest rozczarowana swoim nieciekawym życiem. Czuje się stara, gruba i samotna, wręcz oddałaby wszystko, żeby mieć znowu dwadzieścia lat. Marzenia spełniają się, kiedy wypija butelkę wina z roku 1929 i wraz ze swoimi znajomymi przenosi się w czasie do przedwojennych Katowic. Szanowana pani doktor literatury to teraz Czarna Zośka, szefowa bandy rzezimieszków, która okrada majętnych Niemców. Jej zadaniem jest uwodzenie i typowanie mężczyzn. A ponieważ do niemieckich willi trzeba się włamywać, jej siostra, Danka, musi się nauczyć wielu zaskakujących rzeczy jak choćby chodzenia po gzymsie. Problem pojawia się, kiedy niejaki Mirek Mędrzycki, który również zajmuje się złodziejskim fachem, rzuca Czarnej Zośce wyzwanie. Gra toczy się o dużą stawkę, bo Zosia jednocześnie próbuje rozwikłać tajemnicę rodziną. Dotyczy ona pierwszego burmistrza Katowic, Louisa Diebla, który ograbił kasę miejską i uciekł z pieniędzmi za ocean. A może nie zabrał ze sobą wszystkiego? Odpowiedź kryje się w podziemnych korytarzach i tunelach, które do dziś ciągną się pod miastem.

4. ZWIERCIADŁO

10.09.
Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość  – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków.
Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna...
Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.

5. BELLONA

18.09.
Opisywane w tej książce Polki dzielą dekady i różny status społeczny, ale oprócz narodowości łączy jedno; jakieś fatum, które ciążyło nad nimi, czego efektem była tragiczna śmierć, najczęściej w młodości. Wyjątkiem jest Wiera Gran, która dożyła sędziwego wieku, ale jej ciężkie przejścia przypominały polowanie na czarownice, doprowadzając ją pod koniec życia niemal do obłędu. Wybrane przez autora bohaterki były ofiarami zdrady, prześladowań w czasie wojny i okupacji, a także ofiarami niespełnionej miłości i przestępczych porachunków. Te bohaterki nie zdradzały ani wiadomości wojskowych, ani swoich przekonań. Niejednokrotnie kobiety te wykazywały większą odporność i powściągliwość aniżeli mężczyźni. Oto opowieść o Polkach, dla których los nie był łaskawy i nie pozwolił cieszyć się pełnią życia.

6. PRÓSZYŃSKI i S-KA

16.10.
Ada, niegdyś bardzo wrażliwa i uczuciowa, po przeżyciu silnego zawodu uczuciowego, w obawie przed kolejnym cierpieniem zaczyna żyć w sposób całkowicie kontrolowany. Tym sposobem z czasem traci kontakt z własnym wnętrzem: uczuciami i potrzebami. Jest przekonana, że jest kobietą szczęśliwą: silną, niezależną, świadomą. Jako kobieta bezdzietna i rozwiedziona prowadzi bardzo spokojne życie – jest właścicielką galerii staroci „Strych”, która stanowi źródło jej utrzymania. Tyle tylko, że Adela ma nieco ponad trzydzieści lat i kawał życia przed sobą… Tak dalej przecież być nie może! Podczas wieczornej przechadzki Adela wpada na mężczyznę, który podtrzymuje ją, ratując przed upadkiem. Spontanicznie dochodzi do pocałunku między dwojgiem nieznajomych. Po tym zajściu wraca do domu, jest w szoku. Nie wie, kim był ów mężczyzna, jak wyglądał, i nie rozumie, jak mogła dopuścić do tej sytuacji. Wie tylko, że żaden dotychczasowy pocałunek nie dostarczył jej tylu wspaniałych doznań. Poukładane życie zaczyna sypać się jak domek z kart. Wystarczy tylko znowu uwierzyć w ludzi i siebie. Tylko czy aż?


11.09.
 Agata ma trzynaście lat i prawie nie zna Teresy, swojej matki, kiedy ta zabiera ją w podróż po Polsce. Osiedlają się w niedużym górskim mieście, gdzie próbują na nowo nawiązać więź. Piękna, samotna kobieta, od pierwszej chwili wzbudza ogromne zainteresowanie mężczyzn, wolnych i żonatych. Dwie „obce” szybko stają się głównym tematem plotek. W miarę upływu czasu niechęć, a nawet wrogość ludzi z miasteczka rośnie.
Pewnego ranka Agata zostaje znaleziona w górach, w stanie krytycznym. Nie wiadomo, co się dziewczynce stało. Lekarze walczą o jej życie, policja i dziennikarze rozpoczynają dochodzenie. Z każdą chwilą objawiają się nieznane oblicza bohaterów dramatu: matki, dyrektorki szkoły, koleżanek, mieszkańców miasteczka. Nowego znaczenia nabierają słowa „odpowiedzialność” i „manipulacja”. Niemym świadkiem wydarzeń jest pogrążona w śpiączce, nieprzytomna Agata.

7. ZNAK

24.09.
Gosztowo to mała miejscowość, w której spokojne życie mieszkańców toczy się w sennym rytmie codziennych rytuałów. Szkoła, praca, wizyta w miejscowym supermarkecie, niedzielna wyprawa do kościoła. Młodzi marzą tylko o wyjeździe, starsi trwają w życiowym letargu. Kiedy jednak w zagadkowych okolicznościach zginie młody chłopak, poruszeni tym faktem mieszkańcy powoli zaczną ujawniać swoje zupełnie inne, nieznane oblicze… Sierżant Maria Gajda, by rozwiązać sprawę, będzie musiała zmierzyć się z demonami, drzemiącymi za sielankową fasadą prowincjonalnej społeczności. Nie mniejszym wyzwaniem będzie dla niej poradzenie sobie z prywatnymi problemami. Kontakt z toksyczną matką komplikuje dodatkowo jej i tak już niełatwe relacje z mężczyznami. Gęsta atmosfera najnowszej książki Katarzyny Pisarzewskiej, łączącej wciągający kryminał z opowieścią obyczajową, przywodzi na myśl tę znaną ze skandynawskich kryminałów. Tutaj też nic nie jest takie, jakim wydaje się na początku.


22.10.
 Byli szpiegami na usługach komunistów. Czy mogli jednocześnie być polskimi bohaterami? Infiltrowali wrogie struktury. Zdobywali bezcenne dane wywiadowcze. Wtapiali się w kapitalistyczne społeczeństwa, w niczym nie zdradzając swojego pochodzenia i prawdziwej profesji. 
Andrzej Czechowicz przeniknął do zespołu Radia Wolna Europa, zdobywając sławę „prawdziwego Hansa Klossa”. Jan Kaszubowski bez mrugnięcia okiem zniszczył struktury Armii Krajowej, a w 1945 roku przeszedł pod skrzydła NKWD. Marian Zacharski wykradł z USA schematy najnowocześniejszych systemów zbrojeniowych i stał się żywą legendą wywiadu. Dwóch odważnych historyków Instytutu Pamięci Narodowej, Patryk Pleskot i Władysław Bułhak, rzuca światło na skrywane od lat tajemnice PRL-owskiego wywiadu. Szpiedzy PRL-u to pierwsza próba prześledzenia ściśle tajnego projektu szkolenia polskich agentów. „Nielegałowie” znani z serialu Zawód: Amerykanin istnieli w rzeczywistości. Także w tajnych służbach Bieruta, Gomułki i Gierka. Nieudacznicy czy asy wywiadu? Nieosądzeni zbrodniarze czy ludzie zasłużeni dla swojej ojczyzny? Najwyższa pora odkryć kim byli naprawdę.

10.2014.

Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej nieszczęśliwe małżeństwo było niewyczerpanym tematem dworskich plotek, a gdy szła pałacowymi korytarzami setki par oczu usiłowały przeniknąć jej suknię i odgadnąć, czy wreszcie udało jej się zajść w ciążę, by dać Rosji upragnionego następcę tronu. Jako caryca szybko nauczyła się ukrywać wszystkie radości i smutki, bo każda słabość mogła zostać wykorzystana przez przeciwników w politycznej grze. Mimo to Katarzyna pozostała kobietą z krwi i kości, pełną zwyczajnych trosk, marzeń i namiętności. Jak udawało jej się dokonać trudnych wyborów pomiędzy głosem serca a racją stanu? Czy władza i korona były dla niej ważniejsze niż rodzina i miłość?


11.2014
Żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Opływały w niewyobrażalne luksusy, na swoje zawołanie miały setki dworzan i służących. „Złoty wiek” był jednak tylko fasadą dla najbardziej bezwzględnego okresu dziejów Polski. Otaczała je sieć intryg i spisków.
Oczekiwano od nich, że będą tylko statystkami w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Ale „Damy złotego wieku” nie pozwoliły uwięzić się w złotych klatkach. Wzięły sprawy we własne ręce.
Księżniczka z podrzędnego włoskiego rodu ma zasiąść na tronie najpotężniejszego państwa Europy. Czy jej największym wrogiem okaże się ukochany syn?
Magnatka nosi w łonie nieślubne dziecko młodego władcy. Czy dzięki tej ciąży jej ród zostanie wywyższony? A może spadnie na nią hańba i powszechne potępienie?
Królowa walczy z przeklętym dziedzictwem matki i spiskuje przeciw swojemu mężowi. Czy koniec jej dynastii będzie także końcem polskiego imperium?

8. FILIA

24.09.
Opowieść o kobiecie, która pragnie zbyt mocno. Karolina ma 38 lat i pragnienia, przed którymi nie da się uciec. Chce miłości, namiętności i przede wszystkim dziecka.Filip też chciałby czegoś od życia, tylko czy ich marzenia są wspólne? I jest jeszcze ten drugi, który zawsze był dla niej tajemnicą, przystojny pół Serb pół Chorwat, czarnooki Milan. Może to właśnie on jest jej przeznaczony? Czy stary dom w malowniczym Cavtacie pomoże Karolinie podjąć właściwe decyzje? I czy na pewno wszystko jest takie, jakim nam się zdaje? Wśród warszawskich kamienic, w prestiżowym studiu graficznym, w Kazimierzu nad Wisłą i w cudownej, gorącej Chorwacji bohaterka szuka spełnienia, bo jeśli tylko zakwitną poziomki…



10.09.
Pewnego jesiennego wieczoru Sabina Południewska stanęła w drzwiach pałacyku „Pod Graalem i Różą” Potrzebowała natchnienia, które pozwoli jej skończyć kolejną powieść. Gospodynią pensjonatu okazała się przemiła Mila Mossakowska, a jego gośćmi, ekscentryczna kuzynka Carmen, profesor Niewiara, wyjątkowy oryginał, oraz pułkownik Janicki, leciwy mężczyzna, który nie stracił młodzieńczego wigoru.
Sabina poddała się urokowi pięknej doliny i czarowi jej mieszkańców. Dzień po dniu otwierała się na nowe doznania, a świat stawał się piękniejszy. Zawiązała przyjaźń z Teklą Tyczyńską, hrabiną, która tworzyła oszałamiające różane kosmetyki. Spotkała przyjaciela, lekarza, wdowca, który samotnie wychowywał córeczkę,  Julinkę. Sabina znalazła więcej, niż mogła by marzyć. Ale przyszedł dzień wyboru. Czy piękna pisarka posłucha głosu serca?

9. MG

10.09.
 Charlotte Brontë jest bez wątpienia autorką trzech niezwykłych książek: "Jane Eyre", "Shirley" i "Villette". Do dziś nie wyjaśniono, czy pozostałe powieści sygnowane nazwiskiem Brontë (Wichrowe Wzgórza, Agnes Grey oraz Lokatorka Wildfell Hall) wyszły spod jej pióra czy też rzeczywiście całe rodzeństwo było na równi utalentowane i mamy do czynienia z działami trzech sióstr.
Niewątpliwe jest również to, że Charlotte zostawiła w swoich papierach cztery Niedokończone opowieści. Jest to równie niezwykła proza, jak wszystko co pisała. Dlatego też dziś proponujemy czytelnikom i miłośnikom geniuszu Brontë te cztery niedokończone utwory, wierząc, że dalsze ich wątki rozwinie Wasza wyobraźnia.
Sekretu osobowości autorki Charlotte Brontë nie sposób do końca wytłumaczyć, można jedynie snuć przypuszczenia. Obserwując jej życie, decyzje i drogę twórczą, trudno nie zauważyć, że Brontë kapitulowała przed samą sobą. Rozwój jej talentu wyznacza właściwie dążenie do samopoznania. Jego eskalację odzwierciedla ostatnia, zaledwie rozpoczęta powieść, Emma, urywająca się po dwóch rozdziałach. Tu można postawić pytanie: dlaczego Charlotte odłożyła tę pracę, skoro nie zadecydowały o tym żadne gwałtowne okoliczności? Może dlatego właśnie, że przeczuwała, iż dojdzie w niej do samookreślenia?

10. WYD. LITERACKIE

03.09.
Przejmująca walka z rozpaczą i bezradnością, nadzieja na lepsze jutro, a w tle piękne mazurskie pejzaże. Asia, młoda mama 3-letniej Mai, samotnie opiekuje się córką. Mieszka w biednej, mazurskiej wsi, przygarnięta przez teściów, którzy jej nie lubią oraz obwiniają o rozbicie małżeństwa i sprowadzenie ich syna na złą drogę… Jej mąż uciekł, pozostawiając po sobie gorycz i… długi. Brakuje jej pieniędzy, pracy, wsparcia serdecznych ludzi i nadziei na lepsze jutro. O miłości już chyba nawet nie marzy… Lecz zła passa nie może przecież trwać wiecznie. Czy Asia otrzyma od losu szansę? Czy i dla niej zaświeci słońce?




Widzicie coś dla siebie?

(Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony empik.com oraz stron Wydawców: Prószyński i S-ka, Replika, Znak, Bellona).

44 komentarze:

  1. Ale kusisz...Ja poproszę "Damy złotego wieku", "Szpiedzy PRL-u", "Polki przeklęte" i obie książki Kopra :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie ja;) Ja tylko zebrałam razem to, co zapowiada się ciekawie:)

      Usuń
  2. Osobiście czekam na najnowszą książkę Marty Obuch, gdyż poprzednie powieści ogromnie mi się podobały.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, zwłaszcza "Łopatą...". Mam nadzieję, że ta będzie podobna:)

      Usuń
  3. Kilka tytułów mnie zainteresowała, jednak będę mocno przymykać oczy przy zapowiedziach bo mam co czytać... jeszcze troche to mnie ksiażki zasypią ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawa jestem tylko, czy wytrwasz w tym postanowieniu, bo ja nie daję rady, oglądanie zapowiedzi jest silniejsze ode mnie;)

      Usuń
  4. "Wieczną wiosnę" muszę mieć :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Szczególnie interesują mnie dwie pozycje: "Stulecie winnych" i "Bat na koty". Muszę je zdobyć:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Grabowskiej jeszcze "Lot nisko nad ziemią" koniecznie muszę poznać:)

      Usuń
  6. Wszystkie pozycje są rewelacyjne! Naprawdę wybrałaś same perełki z nadchodzących propozycji:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze ze dwie czy trzy pominęłam, bo już mi się za dużo wydawało;) Naprawdę jest z czego wybierać.

      Usuń
  7. Z tych zapowiedzi zainteresowała mnie "Cesarzowa nocy" o raz "Damy Złotego wieku" - kolejna książka Znaku z cyklu prawdziwych opowiadań. Jestem również ciekawa książki Charlotte Bronte :)

    http://pasion-libros.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A widziałaś zapowiedź "Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów"? Też może być interesująca.

      Usuń
  8. Wszystkie książki mają cudne okładki! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A wiesz, że pod tym kątem nie spojrzałam? Ale faktycznie, może Koper takie sobie, jak dla mnie, ale na szczęście konsekwentnie takie same w całej serii;)

      Usuń
  9. Najbardziej zainteresowała mnie książka Agnieszki Walczak-Chojeckiej, muszę koniecznie ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak, bo czytałaś pierwszą jej powieść, dla mnie byłoby to pierwsze zetknięcie.

      Usuń
  10. Wydaję mi się, że książka Jarosława Molendy najbardziej przypadnie mi do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jego styl poznałam dzięki książce o Krystynie Skarbek, rewelacyjnie pisze:)

      Usuń
  11. Jestem ciekawa najnowszej książki Anny J. Szepielak :) Do tej pory czytałam dwie z jej pozycji i jedna mi się spodobała, a druga niestety nie za bardzo, więc tym bardziej chciałabym się przekonać, jak będzie tym razem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A widzisz, mam dokładnie to samo, "Dworek pod Lipami" był super, a "Młyn..." nie do końca spełnił moje oczekiwania. Dlatego też jestem bardzo ciekawa, jak będzie teraz:)

      Usuń
  12. Widzę kilka książek dla mnie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to dobrze, znaczy, że upodobania nadal mamy zbieżne;)

      Usuń
  13. Gdyby tylko ktoś zasilił portfel tak jak zasilają półki w księgarniach... :D

    OdpowiedzUsuń
  14. Powinnam powiedzieć "robi się", ale nie mam takich możliwości;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Widzę kilka bardzo ciekawych pozycji, zostaje mi tylko mieć nadzieję że będą w mojej bibliotece :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też jestem ciekawa, czy trafi się w ogóle cokolwiek u mnie;)

      Usuń
  16. Spodobało mi się kilka książek,a mianowicie:"Wieczna wiosna","Miasto z lodu" oraz "Cesarzowa nocy".
    Zapraszam do mnie http://mylivemyworld17.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  17. Ciekawa jestem "Stulecia winnych" i "Zmowy milczenia".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pisarzewskiej czytałam niedawno "Zbieg okoliczności" i świetny był, więc "Zmowę..." muszę koniecznie dorwać;)

      Usuń
  18. O mamusiu! Ile cudowności! Sama nie wiem co pierwsze chcę, na pewno książki z NK, Fili, Miasto z lodu i może Szajba na peronie 5. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli wiedziałam, co wybrać, żeby ucieszyć oko, a zmartwić portfel, co nie?;)

      Usuń
  19. Zaniedbałam swój i wasze blogi, nie odwiedzam, nie piszę ale tak mnie połamało,że nie mogę dojść do siebie..
    Nowości wydają się być wspaniałe, ja już bym chciała chyba połowę..:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O biedaku, mam nadzieję, że szybko Ci przejdzie i wrócisz do formy:)

      Usuń
  20. Najbardziej zainteresowały mnie książki Sławomira Kopra, Damy złotego wieku" i ,,Niedokończone opowieści".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kopra na pewno kupię, żeby dołączyły do kolekcji:)

      Usuń
  21. O nie.. tyle fajnych zapowiedzi, mój portfel tego nie przeżyje :D

    OdpowiedzUsuń
  22. a ja już kilka z nich czytam i jestem doprawdy pozytywnie zaskoczona :)))

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.