poniedziałek, 30 grudnia 2013

Monika Szwaja "Anioł w kapeluszu"


Monika Szwaja „Anioł w kapeluszu”, SOL 2013, ISBN 978-83-62405-28-2, stron 336

Monika Szwaja. Kolejne, w mojej opinii, na polskim rynku wydawniczym nazwisko mówiące samo za siebie. Autorka, która ma swój własny, nie do podrobienia styl, pisząca ciepło i z humorem o nie zawsze lekkich sprawach i problemach. Pisarka, której jestem wierna od jej debiutu, „Jestem nudziarą”, i na której każdą kolejną powieść czekam z utęsknieniem i niecierpliwością.

Bohaterów „Anioła w kapeluszu” jest kilkoro. Na początku poznajemy profesor Jaśminę Tarankową, wybitnego naukowca i psychologa, której życie właśnie znalazło się na zakręcie po niespodziewanej śmierci męża.
Do tej pory rozwijali swoje kariery uczelniane, ale najważniejsze dla nich było to, że mieli siebie. Teraz wykłady, wystąpienia w mediach itp. tracą dla Jaśminy sens. Dzieci są już dorosłe i chcą zacząć żyć samodzielnie, przyszedł czas, by wyfrunęły z gniazda. Może więc czas zmienić otoczenie i wrócić do rodzinnego miasta, do Szczecina?

Jonasz wiedzie życie, jakiego inni pewnie mogliby mu pozazdrościć. Ma wszystko, czego zapragnie; chodzi do ekskluzywnej szkoły, a po lekcjach na taniec, szermierkę i konie. Nie zapominajmy też o językach obcych, bo to przecież podstawa, jak twierdzi jego matka, w niektórych kręgach nazywana pieszczotliwie „Ędżi Piranią”. Jednego tylko Jonasz nie ma: czasu. Czasu na bycie zwyczajnym nastolatkiem, który sam może wybierać sobie przyjaciół i pasje. Wszystko musi być tak, jak to wymyśliła sobie mamusia, tak by Jonasz mógł w przyszłości stanąć do wyścigu (o zatracanie).

Jest jeszcze nadrzeczny kloszard, Miron, który tajemnicą okrywa wydarzenia, jakie przywiodły go do obecnego miejsca; spotkamy również grono postaci znanych z poprzednich powieści: Mirandę Wiesiołek, która pogrąża się w depresji po zawiedzionej miłości i stracie; panie Lilę i Różę, Noela, Saszę Winogradowa, Agnieszkę Borowską. Ich drogi pewnego dnia się skrzyżują, by przynieść każdemu z nich to, czego szuka i potrzebuje...

Słowa nie oddadzą ciepła i magii, jakie tkwią w tej książce. To opowieść o ludziach, których los boleśnie poranił; którzy w pewnym momencie doszli do ściany, a za nią nie widzieli najmniejszego promyka nadziei. Ale Monika Szwaja niesie nam przekonanie i mocną wiarę w to, że nigdy nie jest tak źle, by nie mogło się odmienić na lepsze. Nawet jeśli życie ciągle rzuca nam kłody pod nogi, w końcu przyjdzie ten dzień, kiedy za sprawą kogoś lub czegoś powiemy sobie dość, tak dalej być nie może. Jaśmina czuje pustkę wokół siebie, w jej życiu zaczyna dominować samotność, co bardzo ją męczy, bo przecież tak bardzo chciałaby czuć się potrzebna. Jonasz marzy tylko o spokoju, o porządku wyznaczanym potrzebami jego ciała i duszy, a nie wiecznie nakręcającą się i przerośniętą ambicją matki; Miranda chciałaby mieć oparcie w kimś kochanym, a pani Lila marzyłaby, żeby wszyscy wokół byli szczęśliwi, ale jednocześnie, żeby dużo się działo, żeby nuda nie miała do niej dostępu.

„Anioł w kapeluszu” to piękna pod każdym względem opowieść o tym, że każdy z nas może kiedyś spotkać swojego anioła, osobę, która w danym momencie wyciągnie do nas pomocną dłoń i wesprze silnym ramieniem. Ważne, żebyśmy nie przegapili tej chwili, nie zamknęli się jak w skorupie i uwierzyli w dobroć innych. Nie taką od święta, ale zwyczajną, codzienną. Uwierzyli w to, że anioły są wśród nas, tylko chowają swoje skrzydła.      

Książka bierze udział w wyzwaniach „Czytamy powieści obyczajowe” oraz „Polacy nie gęsi”.

24 komentarze:

 1. Fabuła niezła, szkoda, że okładka trochę odstraszająca. Gdyby nie Twoja recenzja pewnie nigdy bym po książkę nie sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O okładkach książek pani Szwai nie mam pochlebnego zdania, więc nie dziwi mnie, że Cię odstraszyła. Wiele osób może przejść obok niej obojętnie, bo pomyśli, że to jakieś nie wiadomo co, a nie naprawdę dobra książka.

   Usuń
 2. Wygrałam tę książkę i czekam niecierpliwie, aż poczta mi dostarczy. Swego czasu zachwycałam się książkami autorki, później przyszło rozczarowanie, a później znowu odkryłam to coś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trzymam kciuki, żebyś w tej też znalazła to coś, co dla Ciebie ważne:)

   Usuń
 3. Mam na nią ochotę, a Twoja recenzja tylko podsyciła mój apetyt

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ja na półce od wydawnictwa sol do recenzji ale jakoś nie umie się za nia zabrać ale po twojej recenzji to zrobię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też leżała prawie miesiąc, ale wreszcie poczułam, że to właściwy moment:)

   Usuń
 5. Rewelacyjna książka. Pani Monika jak zwykle nie zawiodła i choć brakuje mi jej humorystycznych powieści typu Artystka wędrowna to i te obyczajowe, nostalgiczne, melancholijne są przepiękne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, też bym przeczytała coś takiego bardziej rozrywkowego, ale to refleksyjne oblicze pani Szwai również jest urzekające:)

   Usuń
 6. Zgadzam się, to piękna i wielce pozytywna powieść. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super napisałaś:) Już od jakiegoś czasu widzę ten tytuł, a nazwisko wiadomo samo mówi za siebie,mam nadzieje,że w końcu i ja przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tej książki nie czytałam jeszcze, ale mam za sobą parę innych jej tytułów i to taka idealna babska książka na luźniejszy czas...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, ale pod tą warstewką luzu kryją się ważne treści, więc tym bardziej warto:)

   Usuń
 9. Nie miałam jeszcze przyjemności zapoznania się z twórczością tej autorki, ale wiem o jej istnieniu i chyba niedługo sprawdzę, czy mi się spodobają jej dzieła : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, każda ma w sobie coś, co przekonuje:)

   Usuń
 10. Słyszałam o tej książce wiele pochlebnych rzeczy, ale sama nie miałam jeszcze okazji jej czytać, lecz bez wątpienia postaram się to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam wszystkie książki autorki, tę na pewno tez przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie tak dawno w księgarni rzuciła mi się w oczy i chociaż wcześniej czytałam już jakąs pozytywną recenzję tego tytułu to jednak się na niego nie zdecydowałam. Ty sprawiłaś, że teraz dużo chętniej bym po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.