Czyli:
Każda epoka ma swoich skandalistów. PRL nie stanowi tu wyjątku. Szalone życie PRL-owskich celebrytów wypełniały romanse i awantury. Brawura i zgorszenie były na porządku dziennym. Hłasko szokował poglądami i zachowaniem. A Tyrmand, Frykowski, Himilsbach i Maklakiewicz…
Premiera 19.03.2014, Czerwone i Czarne.
Kolejny bestseller Sławomira Kopra z cyklu o elitach PRL przenosi czytelników w świat filmu tej epoki. Beata Tyszkiewicz, Pola Raksa, Andrzej Wajda, Bogumił Kobiela, Daniel Olbrychski, Jerzy Skolimowski, czyli wielcy aktorzy i reżyserzy. Autor jak zwykle ze swadą kreśli sylwetki tych legendarnych postaci. Opisuje ich sukcesy, porażki i zwykłe codzienne życie.
Premiera 16.04.2014, Czerwone i Czarne.
Nikt nie wierzył, że Izabela była stworzona do wielkich rzeczy. Drobna i niepozorna, miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z kluczowych graczy. Musiała nauczyć się lawirować wśród licznych pułapek w niebezpiecznej walce o koronę i postawić wszystko na jedną kartę, by poślubić mężczyznę, którego wybrała. Izabela Kastylijska przeszła do historii jako władczyni, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii i wizjonerka, dzięki której Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Ameryki. Przysięga królowej to poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii.
Premiera 30.04.2014, Znak.
"Gdy byłam dzieckiem, pierwszy kęs robiłam z zamkniętymi oczami, by lepiej poczuć smak potrawy. Od zawsze uwielbiałam jeść, rozmawiać o jedzeniu, przygotowywać je, a z czasem zaczęłam też o nim pisać, a nawet je fotografować. Książka, którą napisałam, to właśnie taki pachnący, przepełniony smakami zbiór opowieści. Zaglądam w niej do kuchni mamy, piekę szarlotkę z babcią Marysią, idę na targ z babcią Anią, wygrzewam się na słońcu z prababcią Janinką, ale i szperam w spiżarni Lucyny Ćwierczakiewicz oraz piekę wielkanocną babę z Marią Disslową. Wszystkie moje wspomnienia mają konkretny smak, dlatego zależało mi, by każde z nich wieńczył przepis. Dzięki recepturom moja opowieść staje się kompletna, a książkę można traktować jako zbiór historii o przeszłości, ale również jako źródło inspiracji w kuchni".
Czasem, w najmniej spodziewanym momencie, spotykamy osobę, która odmienia nasze życie. W niemal bajkowy sposób… Burzany są dla Grety prawdziwym azylem. Stąd pochodzi, to właśnie na urokliwym Polesiu chciałaby kiedyś zapuścić korzenie. Podczas wizyty w rodzinnych stronach Greta dowiaduje się, że jej mąż podjął za jej plecami ważne życiowe decyzje. Jest rozczarowana, a do jej serca wkrada się żal. Czy Grzegorz rzeczywiście jest tym jedynym? Czy potrafi zadbać o szczęście Grety? Wątpliwości przybierają na sile, kiedy w okolicy pojawia się intrygujący mężczyzna. Tajemniczy przybysz kupuje podupadły dworek i burzy tym samym spokój okolicznych mieszkańców. Kim jest? I czy można mu ufać?
Wzruszająca opowieść o bezinteresownej miłości, osadzona w niezwykłej scenerii amerykańskiego Zachodu. Mieszkający na odludziu, u stóp Gór Kaskadowych samotny mężczyzna Talmadge pielęgnuje swój owocowy sad. Jego monotonne, proste życie zmieni się, gdy do jego posiadłości trafią Della i Jane, nastoletnie dziewczyny, które uciekły od stręczyciela. Obie są w ciąży, obie nieufne, przestraszone, głodne. Talmadge postanawia otoczyć je opieką, odkrywa w sobie wielkie pokłady uczuć i empatii, a dziewczęta stopniowo nabierają do niego zaufania – czują, że odnalazły swoje miejsce na ziemi. Wkrótce jednak ktoś brutalnie zakłóci ich szczęście. Przejmująca historia o potrzebie bliskości, epicki rozmach, a zwłaszcza wspaniałe portrety głównych bohaterek zaskarbiły sobie sympatię czytelników. Książka trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa" i została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków.
Premiera wszystkich trzech książek 16.04.2014, Black Publishing.
1. Wszystko wskazuje na to, że zakochali się w sobie na wystawnym balu maskowym zorganizowanym w wiedeńskim pałacu w 1894 roku. Arcyksiążę, bratanek panującego cesarza Austrii i piękna dziewczyna ze zubożałej arystokratycznej rodziny. Ich miłość nie mogła zyskać akceptacji cesarskiego rodu, ale para odważnie zdecydowała się walczyć z konwenansami. Książka Grega Kinga i Sue Woolmans odsłania kulisy jednego z najgłośniejszych romansów Europy przełomu wieków. Pasjonująca opowieść o zakazanej miłości na cesarskim dworze zmienia się jednak w trzymający w napięciu thriller. Atmosfera w Europie zaczyna gęstnieć, dochodzi do serii politycznych zamachów, a groźba wojny staje się coraz bardziej realna. Zakochani nie wiedzą, jakie niebezpieczeństwo im grozi, gdy latem 1914 roku wybierają się w podróż do Sarajewa.
W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej autorzy odkrywają nowe fakty związane z postaciami, których śmierć przesądziła o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach.
Premiera 01.04.2014, Znak.
2. Była niezłomną władczynią i najpiękniejszą kobietą starożytnego świata. Podobno dla urody kąpała się w oślim mleku i raczyła perłami rozpuszczonymi w occie, a jej stroje i klejnoty świadczyły o mitycznym bogactwie Aleksandrii. Ambitna i zdolna, sprawnie poruszała się wśród dworskich intryg i potrafiła być bezwzględna w dążeniu do celu. To ona odnowiła potęgę Egiptu. Przede wszystkim jednak Kleopatra była kobietą z krwi i kości, pełną namiętności i pasji. Jej romans z Cezarem przeszedł do legendy i zainspirował słynny film z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem.
„Sen Kleopatry” to niezapomniana opowieść o walce niezwykłej kobiety o należną jej władzę oraz o miłości, którą okrzyknięto romansem wszechczasów.
Premiera 19.03.2014, Znak.
3. Listy Magdaleny Samozwaniec do rodziny i przyjaciół. Korespondowała z Jarosławem Iwaszkiewiczem, Janem Brzechwą, Kazimierą Iłłakowiczówną… Pisywała do najwybitniejszych artystów i pisarzy, luminarzy polskiej kultury. Osobisty ton, nieznane wydarzenia i anegdoty, codzienne kłopoty i troski piórem pierwszej damy polskiej satyry.
Premiera 07.05.2014, W.A.B.
4. Na starówce w warmińskim miasteczku archeolodzy odkrywają cmentarzysko mnichów. Pośród zakonników znajdują szczątki kobiety w wianku ze srebrnych róż i z dzieckiem w objęciach. Okazuje się, że to Luiza Bein, dziedziczka i filantropka, której grób dotąd pozostawał nieznany. Ale kim jest dziecko? Kobieta miała tylko jednego syna, który dożył sędziwego wieku… Młoda dziennikarka postanawia wyjaśnić tę zagadkę. Aby odszukać potomków Luizy, skieruje swe kroki do Szwajcarii. Wraz z młodym i przystojnym Alexandrem Beinem odkryje wiele tajemniczych kart historii tej rodziny…
Premiera 09.04.2014, Nasza Księgarnia.
Premiera 19.03.2014, Nasza Księgarnia.
2. Ada ma trzydzieści lat i sama wychowuje 3-letnią córeczkę. To już nie małe obciążenie, a dodać należy, że Julka ma nie w pełni sprawną rączkę, co bywa tematem drwin rówieśników i przysparza samotnej mamie nowych trosk. To jednak dopiero początek opowieści. Na kolejnych jej stronach na naszą bohaterkę czyhają – wszystkowiedząca babcia Irena, dobre przedszkole „stwarzające perspektywy”, inni rodzice i eko-rodzice, duże wydatki, finansowe upadki i wzloty, flirty, miłosne spojrzenia, potencjalni narzeczeni i… były mąż. Czy Ada odnajdzie miłość? Jak Julka zaaklimatyzuje się w „snobistycznym” przedszkolu z perspektywami? Czy razem stworzą szczęśliwą rodzinę?
Premiera 02.04.2014, Wyd. Literackie.
3. Olśniewająca powieść, od której trudno się oderwać. Weronika Przybyszewska traci męża w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. W jednej chwili świat Weroniki rozsypuje się w proch. Czy uda się jej stworzyć nowy? Ałbena Grabowska - lekarz neurolog- epileptolog (obecnie pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, pełni także funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii). Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom. Matką trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania.
Premiera 16.04.2014, Zwierciadło.
4. Weronika Peterson po kilku latach spędzonych w Szwecji wraca ze złamanym sercem do Polski. W odziedziczonym po dziadku dawnym zakładzie zegarmistrzowskim przy ulicy Staromiejskiej otwiera sklepik dla miłośniczek rękodzieła - Robótkowo. Rozgoryczona nieudanym małżeństwem, nie zamierza pozwolić żadnemu mężczyźnie zbliżyć się do siebie, aż do ukończenia ambitnego projektu - patchworkowej kołdry Dear Jane®. Sądzi, że dopiero wtedy odzyska spokój i pewność siebie. Los jednak szykuje dla niej niespodziankę… Przyjaźń, pasja, rozczarowanie, miłość, smutek i szczęście – te wszystkie elementy, jak w barwnym patchworku, tworzą niezwykle klimatyczną opowieść, od której nie sposób się oderwać.
Premiera 02.04.2014, Nasza Księgarnia.
1. Historia, która na długo pozostaje w pamięci. Jest upalne lato 1939 r. Młody warszawiak Piotr Ochocki przyjeżdża do Bedryczan, małej wioski na Kresach, żeby poznać rodzinne strony swojej matki. Ale nie będą to zwykłe beztroskie wakacje. Znad obu granic nadciąga widmo wojny, nawet w malutkich Bedryczanach, gdzie wszyscy się znają, narasta wrogość miedzy sąsiadami: Polakami i Ukraińcami. Piotr wie, że zapuszczanie się na ukraińską stronę wsi naraża go na wielkie niebezpieczeństwo. A jednak to wszystko przestaje mieć znaczenie w dniu, kiedy po raz pierwszy spotyka piękną Ukrainkę Swietę. Już wie, że teraz nic nie będzie takie samo, wszelkie zakazy przestają się liczyć… Ale co się wydarzy, kiedy rozdzieli ich wojna? Czy czas tęsknoty się skończy?
Premiera 19.03.2014, Znak.
2. „Znaki szczególne” to prywatny zapis dorastania w czasie demokratycznych przemian. Osobista i poruszająca historia do rodzinnego czytania. Współczesna Polska ujęta w autobiograficznej opowieści trzydziestolatki, która razem z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania nową rzeczywistością.
Ukształtowani w okresie gwałtownych przemian i entuzjastycznej atmosferze wolności, stworzyli różnorodne pokolenie. Autorka, jak wszystkie dzieci transformacji, nosi własne znaki szczególne.
Od lat osiemdziesiątych XX wieku do dziś. Od socjalistycznych podwórek do open space i przestrzeni wirtualnej. Od pożyczanych rowerów i kapsli do kupionych na kredyt mieszkań i samochodów. Od pomysłowych zabaw na dywanie do schematycznych zadań w koncernach. I od baśniowej wizji demokracji do realnej, gorzkiej polityki.
„Znaki szczególne” są zapisem dorastania w wolności, która także dzieciom i nastolatkom postawiła zaskakujące wyzwania. Ostatni obywatele PRL, a jednocześnie pierwsi obywatele wolnej Polski – są generacją szczególną. Przecięci na pół, starzy i nowi zarazem. Wychowani w poczuciu równości i oswojeni z niedostatkiem, ale dorastający w atmosferze rywalizacji i wielkich szans. Nie w pełni nowocześni, bo także nieco staromodni.
Premiera 19.03.2014, Wyd. Literackie.
3. Jak to się dzieje, że dla młodej, inteligentnej i wykształconej kobiety życie traci swój urok i staje się koszmarem, z którego jedynym i upragnionym wyjściem jest śmierć? Dziewczynka z balonikami to przejmująca historia samotnej Polki mieszkającej w Niemczech, która w wyniku załamania nerwowego zostaje umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. Stopniowo, dzięki chłodnej i prowadzonej z dystansem relacji poznajemy zmagania Marleny z depresją, jej walkę z samobójczymi myślami i duszną atmosferę miejsca, w którym pacjenci próbują - nie zawsze z powodzeniem - pokonać chorobę. Obok opisów szpitalnego życia bohaterka odkrywa swoją przeszłość, dramatyczne stosunki rodzinne i nieudane związki z mężczyznami. W końcu pewnego dnia pojawia się Martin...
Premiera 16.04.2014, Szara Godzina.
4. Czy kilka dni w Sztokholmie może zmienić losy trzech kobiet? I czy ujawnienie bolesnych tajemnic z przeszłości jest lekarstwem na wszechobecną hipokryzję? Trzy przyjaciółki z podstawówki spotykają się po latach w Sztokholmie. Joanna jest znudzoną żoną polskiego dyplomaty, który łączy w sobie cechy zastraszonego urzędnika i opętanego żądzą władzy karierowicza. Zofia to uciekająca przed sobą samą emigrantka, której niemal udało się zostać Szwedką. Jej obecne życie jest na pozór idealne, jednak narasta w niej poczucie obcości, a przemilczane wydarzenia z przeszłości i krzywda wyrządzona w dzieciństwie przez najlepsze przyjaciółki coraz mocniej wpływają na teraźniejszość. Sabina jest konserwatywną i przekonaną o wyższości swoich racji dziennikarką katolickiego pisma, której świat rozsypał się właśnie na kawałki z powodu wyborów życiowych jej ukochanego syna.
Premiera 23.04.2014, W.A.B.
1. Saga rodzinna, której głównymi bohaterkami są 4 kobiety o silnych i zupełnie odmiennych indywidualnościach. Zaczyna się w 1938 roku. Opisuje historię ubogiej rodziny mieszkającej na południu Włoch, w Pugli, w miejscowości Carnbonara. Głową rodziny jest matka, zwana “la Margiala”, obdarzona niezwykłymi zdolnościami – potrafi leczyć noworodki, pomaga przy porodach, umie również odczyniać uroki. Jednocześnie żelazną ręką trzyma trzy córki: najstarszą Rosettę, średnią Cornelię i najmłodszą, zarazem narratorkę, Diamante. Zupełnie inaczej traktuje mężczyzn – męża Agostino i najstarszego syna Giuseppe. Jednocześnie jednak Margiala uczy swoje córki, jak postępować z mężczyznami, by osiągać zamierzone cele.
Premiera 30.04.2014, OLE.
2. Boeing 747 z kompletem pasażerów na pokładzie wylatuje ze Sztokholmu i bierze kurs na Nowy Jork. Krótko po starcie załoga znajduje list, który zawiera groźby skierowane pod adresem rządów Szwecji i USA. Terroryści chcą zmusić rząd Szwecji do anulowania decyzji o wydaleniu z kraju człowieka, który według szwedzkiej policji – Säpo – stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Rząd staje wobec alternatywy: albo uratuje życie czterystu pasażerów, którzy stali się zakładnikami terrorystów, albo utrzyma decyzję w sprawie wydalenia. Komisarz policji kryminalnej, Alex Recht, udaje się do siedziby Säpo, gdzie wraz z Eden Lundell bierze udział w śledztwie. Fredrika Bergman, która od pewnego czasu pracuje w ministerstwie sprawiedliwości, uczestniczyła w rozpatrywaniu sprawy dotyczącej wydalenia, a teraz jest łącznikiem między policją a rządem. Obie strony dość szybko dochodzą do wniosku, że porwanie samolotu może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje, niż ktokolwiek może sobie wyobrazić. Mijają kolejne godziny, a Fredrika i Alex z rosnącym niepokojem obserwują, jak z każdą chwilą maleje szansa na uratowanie samolotu i pasażerów. Walce z czasem towarzyszy spór z władzami USA, które obawiają się kolejnego ataku terrorystycznego. Czas mija, już wkrótce w samolocie skończy się paliwo…
Premiera 25.03.2014, Prószyński.
3. „Big Beat” to zbiór wspomnień Marka Karewicza, jednej z najbarwniejszych i najbardziej rozpoznawalnych osobowości naszej powojennej sceny muzycznej, okraszone kilkuset zdjęciami z jego archiwum. Z opowieści Karewicza można się dowiedzieć, jak funkcjonowała polska estrada w latach 60.i 70. ubiegłego wieku. To przezabawna, a zarazem fascynująca opowieść o tym jak w czasach absurdy i zniewolenia, hartowała się polska estrada i kim byli z bliska ludzie, których przeboje pamiętamy po dzień dzisiejszy. Na kolejnych stronach „Big Beatu” znajdziecie opowieści o Czesławie Niemenie, Karin Stanek, Marku Grechucie, Kasi Sobczyk, Krzysztofie Klenczonie, Helenie Majdaniec, Tadeuszu Nalepie, Adrianie Rusowicz, Józefie Skrzeku, Stanie Borysie, Wojciechu Gąssowskim, Franciszku Walickim, a nawet i Karolu Wojtyle i biskupie Macharskim. Karewicz opisuje też kulisy funkcjonowania wielu zespołów, m.in.: SBB, Czerwonych Gitar, Czerwono- i Niebiesko- Czarnych, Breakout, Skaldów, Budki Suflera, No To Co, Klanu czy Testu.
Premiera 02.04.2014, SQN.
4. Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy. Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka. Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę? Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.
Premiera 07.05.2014, Znak.
A jakie są Wasze plany?
(Zdjęcia i opisy: http://www.empik.com/, http://nk.com.pl/page,zapowiedzi/index.html).
Moim absolutnym must have jest "Przysięga królowej" Gortnera, bardzo ciekawie zapowiada się także "Zabić arcyksięcia".
OdpowiedzUsuńNo właśnie, jakby mało Znak miał ciekawych książek, to jeszcze dokłada powieści historyczne i jestem chora, jak oglądam ich stronę;)
UsuńBardzo dużo ciekawych premier nas czeka. Ja osobiście nie mogę się zdecydować, co bym wolała, ale chyba na pierwszym miejscu postawię ,,Czas tęsknoty''.
OdpowiedzUsuńJak tylko będę miała taką możliwość, to tej książce na pewno się nie oprę:)
UsuńJa mam dużo zaległości jeszcze w starszych książkach, kiedy ja to nadrobię :))
OdpowiedzUsuńOj nie wiem, dobę by trzeba rozciągnąć;)
UsuńAleż powynajdywałaś sporo ciekawych tytułów. Aż ślinka cieknie co do niektórych pozycji ;)
OdpowiedzUsuńTak właśnie wyglądałam, jak przeglądałam zapowiedzi;)
UsuńWspaniałe zapowiedzi. Z chęcią sięgnęłabym praktycznie po wszystkie. Czytałam "Czas tęsknoty" z z całego serca polecam.
OdpowiedzUsuńZazdroszczę Ci możliwości jej przeczytania, sama za siebie trzymam kciuki, żeby udało mi się do niej dotrzeć:)
UsuńOj, kwiecień zapowiada się ciekawie
OdpowiedzUsuńTeż tak sądzę:)
UsuńO niemal każdej książce słyszę po raz pierwszy, interesujący dobór zapowiedzi :) Sam czekam na czerwiec, kiedy to pojawią się dwie książki z mojej listy MuszęMieć ;-)
OdpowiedzUsuńO nieładnie tak napisać, że się na coś czeka, a nie podać, na co;)
UsuńPremiery Black Publishing zapowiadają się bardzo ciekawie. A ja mam takie zaległości...
OdpowiedzUsuńPatrząc na Twój aktualny stosik i jego rozmiary, to mogę się tylko domyślać, jakie...;)
UsuńJa biorę oba Kopry w ciemno, a poza tym mam upatrzonych Trzech muszkieterów w serii 50/50 ZNAKU, którą zbieram:)
OdpowiedzUsuńJa też, dlatego Koper jest w top. Gortnera też kupię, bo na bibliotekę nie liczę.
UsuńChyba skuszę się na "Zapach truskawek", bo brzmi to tak niezwykle kusząco i słonecznie, że nie sposób się nie skusić :P
OdpowiedzUsuń"Morelowy sad" też rodzi takie skojarzenia:)
UsuńNa pewno przeczytam książki Sławomira Kopra :>
OdpowiedzUsuńOczekuję świetnej lektury:)
UsuńTyle ciekawych książek, a tak mało czasu :(
OdpowiedzUsuńCzas to by się może jeszcze jakoś znalazł, gorzej z dostępem do tych wszystkich cudowności;)
UsuńNa pewno Kosin!
OdpowiedzUsuńKonkretna odpowiedź:)
UsuńSporo tego, na pewno Kosin, bo miło wspominam jej ostatnia lekturę. W każdym razie jest w czym wybierać, każdy znajdzie coś dla siebie.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że tak uważasz, bo wybór był czysto subiektywny;)
Usuń