wtorek, 13 lutego 2018

Maria Paszyńska "Willa pod Zwariowaną Gwiazdą"Maria Paszyńska „Willa pod Zwariowaną Gwiazdą”, Pascal 2018, ISBN 978-83-8103-158-5, stron 368

Opis wydawcy: Na gruzach dawnego świata zdarza się miłość, której nie można się oprzeć... Lato 1939 roku. Warszawskie zoo, stworzone przez Jana i Antoninę Żabińskich, ma swoje chwile triumfu, choć podskórnie czuć w nim niepokój związany z nieuchronnie zbliżającą się wojną. Brutalny czas nie zabija jednak namiętności. Niezwykłe losy trojga ludzi uwikłanych w wielką historię i własne uczucia. Willa pod Zwariowaną Gwiazdą to doskonałe połączenie precyzyjnie skonstruowanej fikcji z poruszającą historią, która wydarzyła się naprawdę. Opowieść o świecie wartości, w którym ideałom jest się wiernym zawsze i pomimo wszystko.


Maria Paszyńska to specjalistka od powieści z historycznym tłem. W swoim debiucie „Warszawski niebotyk” dała wyraz miłości do polskiej stolicy i jej historii, który kontynuowała w „Gonitwie chmur”. Potem dość radykalnie zmieniła opisywane czasy i miejsca, bo przeniosła nas do szesnastowiecznego imperium osmańskiego. W najnowszym utworze wracamy na rodzinne podwórko i pozwolę sobie stwierdzić, że była to ze strony autorki znakomita decyzja.

Pisarka daje nam możliwość zajrzenia za kulisy warszawskiego ogrodu zoologicznego u progu zbliżającej się wojny. Dla mnie była to okazja do przypomnienia sobie wspomnień Antoniny Żabińskiej spisanych w tomie „Ludzie i zwierzęta”, tak więc część historyczna nie była dla mnie czymś nowym. Ale Paszyńska na pierwszym planie wcale nie umieściła małżeństwa Żabińskich, a trójkę fikcyjnych postaci: Piotra, Adę i Daniela. To na podstawie ich losów pisarka pokazała, w jak tragiczny sposób wojna wkraczała w zwykłe, codzienne i szczęśliwe życie warszawiaków.

„Willa…” koncentruje też naszą uwagę na prześladowaniach Żydów, którym pomagali Żabińscy. Tego też dotyczy historia Ady, Piotra i Daniela. Szczerze muszę przyznać, że bardzo trudno było mi pogodzić się z obrazem, jaki odmalowała autorka. Tak bardzo, całą sobą, trzymałam kciuki za Piotra. Chciałam, żeby po niełatwym życiu znalazł wreszcie swoją bezpieczną przystań, ale równocześnie nie mogłam nie postawić się na miejscu Daniela. Paszyńska jeszcze raz dobitnie uświadomiła, jak bolesne wybory wymuszała na ludziach wojna.

Dla mnie, bez cienia najmniejszych wątpliwości, „Willa pod Zwariowaną Gwiazdą” to najlepsza powieść autorki. Maria Paszyńska udowodniła, że nie tylko czuje wielką historię, ale potrafi osadzić w niej wiarygodnych dziejowo bohaterów i ukazać uniwersalizm ludzkich uczuć.

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Pascal.

http://pascal.pl/willa-pod-zwariowana-gwiazda,2,6634.html


2 komentarze:

  1. Chętnie kiedyś przeczytam, ale na zakup się na razie nie skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na razie chcę nadrobić drugi to osmańskich klimatów. ;)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.