sobota, 1 grudnia 2018

Karolina Żebrowska "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu"


Karolina Żebrowska „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”, Znak Horyzont 2018, ISBN 978-83-240-5487-9, stron 272

Opis wydawcy: Moda to lustro kobiecej historii. Ty też możesz się w nim przejrzeć.
Odważne pomysły, śmiałe kreacje i przełamywanie tabu przez miliony kobiet. Ostatnie sto lat to prawdziwa modowa rewolucja. Nigdy wcześniej damski strój nie zmieniał się tak szybko. I tak efektownie. Dla słynących z urody Polek XX wiek był czasem walki: o wolną ojczyznę i o własne prawa. Wydawałoby się, że nie było wtedy czasu na zajmowanie się modą. Ale to właśnie ona dodawała im odwagi i pozwalała poczuć się pięknie. Wyczucie stylu i wyobraźnia stały się ich wizytówką. Dziś mamy coś, czego naszym prababkom często brakowało. Ogromny wybór. To właśnie on czyni współczesną modę tak fascynującą. Obecne trendy to niewiarygodny miks tysięcy elementów kobiecej garderoby wielu epok.
To, co masz na sobie też ma swoją historię. Odkryj ją.
Karolina Żebrowska – miłośniczka stylu vintage, domorosła kostiumolożka, krakuska. Swoją pierwszą sukienkę, stylizowaną na ubiór z początku XIX wieku, uszyła ze starej zasłony. Z wykształcenia reżyser filmowy. Jej krótkie filmy: 100 Years of Beauty – Poland i Prawdziwe kobiety obejrzało ponad 4 miliony osób. Autorka z ogromnym dystansem i poczuciem humoru dzieli się swoją pasją na własnym kanale na portalu YouTube oraz blogu Domowa kostiumologia.

Zaczęło się od śledzenia „Domowej kostiumologii”. Już na pierwszy rzut oka było widać, że stronę tę prowadzi osoba z pasją. Potem pojawiła się zapowiedź książki „Polskie piękno”, ale przyznam szczerze, że początkowo nie powiązałam nazwiska autorki z blogerką; bardziej zainteresowało mnie to, że na modę będzie można spojrzeć z perspektywy historycznej, a ta należy przecież do moich ulubionych opcji patrzenia na określone zjawiska. Dobrze pamiętam lekturę książki Anny Sieradzkiej „Moda w przedwojennej Polsce”, ale jak sam tytuł wskazuje, dotyczyła ona wybranego wycinka dziejów. Karolina Żebrowska analizuje cały XX wiek, pozwalając tym samym na obserwację ewolucji stylu polskich kobiet.  

Żebrowska podzieliła sto lat polskiej historii mody na kilka okresów, przy czym nie zawsze odpowiadają one łatwemu podziałowi po prostu na dekady - raczej niektóre przełomy w modzie wynikały czy wiązały się z ważnymi wydarzeniami wielkiej historii oraz szerokimi przemianami społecznymi. Autorka opisuje, co kobiety nosiły na co dzień i od święta; zagląda przy tym pod podszewkę, czyli nie zapomina o bieliźnie. Zwraca uwagę na modę ślubną, tak ważną chyba dla każdej kobiety (choć nie wszystkie nie w każdym czasie mogły sobie pozwolić na uczczenie tak istotnej chwili strojem, mam tutaj na myśli wojnę, a szczególnie Powstanie Warszawskie, gdy panie wychodziły za mąż w tym, co akurat miały na sobie). Prezentuje trendy w makijażu, rodzaju fryzur; kieruje reflektor również na obuwie i dodatki. Sporo miejsca poświęca także temu, jak kobiety radziły sobie, gdy nie było niczego, a one chciały jakoś wyglądać, czasem nawet nie tyle modnie, co zwyczajnie dobrze i schludnie.

Daje się zauważyć w „Polskim pięknie”, jak zmieniał się styl na przestrzeni lat. Chodzi mi o to, że dawniej, gdy pojawiała się moda na coś konkretnego, to niejako „obowiązywała” ona wszystkich i wszędzie; im bliżej zaś współczesności, tym bardziej można chyba stwierdzić, że ile osób, tyle mód, a to, co lansowane przez projektantów, staje się jedynie wskazówką, bazą, ale już niekoniecznie wyrocznią i absolutnym „must wear”.

Nie pomyliłam się w swoich przypuszczeniach co do niniejszej publikacji. Na każdej stronie „Polskiego piękna” widać, że Karolina Żebrowska żyje swoją pasją, jest w pełni zaangażowana w temat i potrafi o nim z polotem i wdziękiem pisać. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak. 

https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,129274,Polskie-piekno-Sto-lat-mody-i-stylu

2 komentarze:

  1. Chętnie bym przeczytała :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka jest przede wszystkim pięknie wydana:) Ja co nie interesuje się modą pasjonacko, tutaj miałam ogromną radość przy zapoznawaniu z treścią :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.