czwartek, 18 września 2014

Jesiennych zapowiedzi ciąg dalszy

Wydawcy nas rozpieszczają, nasze portfele mniej. Zobaczcie, co udało mi się znaleźć w zapowiedziach na nadchodzące tygodnie:

1. PWN

29.09.
Dżentelmen, oficer, mężczyzna w początkach XX wieku - jaki był, jak kształtował się jego wzorzec, jakie reguły męskiego zachowania obowiązywały w przedwojennej Polsce?
Maja i Jan Łozińscy opowiadają o męskim świecie II Rzeczypospolitej: kodeksie honorowym i towarzyskim, o obowiązkach i przywilejach dżentelmenów, o męskiej modzie, stosunku do kobiet, zainteresowaniach, o szczególnym statusie oficerów w ówczesnym społeczeństwie, o ich życiu prywatnym. Przytaczają relacje i wspomnienia z balów w kasynach oficerskich, z konkursów jeździeckich i słynnych pojedynków. Zaglądają do kronik towarzyskich ówczesnej prasy. Nie chcąc jednak idealizować tamtego świata, przyglądają się także jego ciemnym stronom: nadużywaniu alkoholu, awanturnictwu, stawianiu się ponad prawem. Takie zachowania niosło ze sobą dziedzictwo tradycji rycersko-szlacheckiej, na które powoływał się prawie każdy polski oficer i dżentelmen.
 Wśród tych, którzy urzekali i budzili zachwyt ówczesnych kobiet, byli również poeci, aktorzy, artyści kabaretowi, sportowcy i dyplomaci.



29.09.
Barwny świat literacki przedwojennej Polski. Wielkie nazwiska, kultowe miejsca, muzy artystów, alkohol, dym nie tylko papierosowy. Jak świętowali, dokąd podróżowali i z czego co żyli ówcześni literaci? Książka Remigiusza Piotrowskiego, autora Ślepego Maksa, ukazuje mniej znane oblicze wybranych polskich pisarzy dwudziestolecia międzywojennego – twórców zarówno znanych i cenionych w szerokich kręgach, jak i tych, którzy dziś są już zapomniani, jednak w ówczesnych sferach towarzyskich świata artystyczno-literackiego święcili swoje triumfy.





2. WYD. LITERACKIE

Miłość, pożądanie, zdrada i mroczne sekrety bogatych kupców w siedemnastowiecznym Amsterdamie.
 Jest październikowe popołudnie 1686 roku, gdy osiemnastoletnia Nella Oortman staje na progu wielkiego domu w bogatej dzielnicy Amsterdamu. Miesiąc wcześniej poślubiła zamożnego kupca, Johannesa Brandta i teraz przybywa, by wprowadzić  się do męża. Lecz zamiast niego wita ją mrukliwa i niemiła Marin, siostra Johannesa. Gdy ten w końcu się pojawi, nie poświęci żonie zbyt wiele czasu. Podaruje jej jednak niezwykły prezent:  okazałą drewnianą replikę domu, którą umebluje dla niej tajemnicza miniaturzystka. Podziw dla jej zręczności szybko zastąpi lęk, gdyż drobiazgi wyposażenia i figurki przedstawiające domowników nie tylko odsłaniają ich tajemnice, ale i antycypują straszne wydarzenia, które wkrótce staną się ich udziałem. Skąd artystka tyle wie o sekretach rodziny Brandtów? Czyż nie są marionetkami w jej rękach, skoro zna ich przyszłość? I kim jest owa nieuchwytna kobieta?


 Jej olśniewająca uroda była przyczyną wojny. Jej odwaga podbiła serce króla. Epicka powieść o Katarzynie Walezy, księżniczce, która dała początek dynastii Tudorów. Rok 1401. Mette, córka paryskiego piekarza, trafia na dwór  króla Francji Karola VI Szalonego jako mleczna mamka nowo narodzonej księżniczki Katarzyny. Bardzo szybko w sercu Mette rodzi się matczyna miłość i przez pięć lat kobieta opiekuje się charakterną dziewczynką. Tymczasem Europa jest sceną tragicznych wydarzeń, później opisywanych jako Wojna Stuletnia. Gdy po raz kolejny dochodzi do eskalacji konfliktu między Anglią a Francją, księżniczka Katarzyna zostaje wysłana na dziesięć lat do zakonu. Do Paryża powraca jako młoda, niedoświadczona, ale na pewno już nie naiwna dziewczyna. Katarzyna i Mette spotykają się ponownie i razem rozpoczynają walkę o przetrwanie na dworze pełnym intryg, zdrad, wielkiej polityki i jeszcze większej nienawiści. Z początku wydaje się, że Katarzyna i jej opiekunka na dworze nic nie znaczą, nieoczekiwanie jednak po klęsce Francuzów w bitwie pod Agincourt znaczenie księżniczki w zdominowanym przez mężczyzn świecie zaczyna rosnąć… Czy kochająca Mette zdoła uchronić Katarzynę przed siłami, które chcą ją zniszczyć? A może ogromna lojalność opiekunki obróci się przeciwko Katarzynie?

3. FILIA

05.11.
Jest taka noc w roku, trochę cudowna, przynajmniej wyjątkowa. W każdym mieście, na każdej uliczce mieszkają zwyczajni bohaterowie codziennego życia. Zapraszamy na ulicę Cichą 5, możecie zajrzeć przez jej rozświetlone okna.
Stare mieszkania kryją piękne historie. Świadectwa przemijających smutków, spełnionych marzeń, odnalezionych szczęść. Siedem mieszkań, siedem opowieści...
Zdradzany senator Karenin i jego piękna żona, ekscentryczna babcia, która od czarnych garsonek woli różowe sukienki, przystojny rzeźbiarz, który pragnie odzyskać swoje dzieci, mężczyzna, który dostał drugą szansę.
W każdym mieszkaniu pięknej starej kamienicy kryje się jakaś historia. Wszystkie opowieści spotykają się w Wigilię, na ulicy Cichej 5.


05.11.

Opowieść o samotności i o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, niezwykłych smakach i mocy tradycji. Ale przede wszystkim to historia o miłości, która nie zawsze czeka za rogiem. Czasem jest jeszcze bliżej.
Marta ma męża i dzieci, ale czuje się bardzo samotna. Jej małżeństwo jest nieszczęśliwe, syn i córka pogrążeni we własnych sprawach, a teściowa, należąca do szanowanej rodziny z tradycjami, na każdym kroku daje wyraz swojemu niezadowoleniu..
Kaja jest ładna, młoda i bardzo kocha życie. Dobre jedzenie, dowcipnych i bogatych mężczyzn, piękne ubrania. Jest tak bardzo skupiona na sobie, że nie zauważa czyichś silnych, barczystych ramion, sympatycznej twarzy, i zatroskanego spojrzenia.
Marta, chcąc zmienić swoje życie, wysyła do losu malutką prośbę. Prośbę o szczęście, o gwiazdkę z nieba.
Los podejmuje wyzwanie i spełnia życzenie. Jednak zupełnie inaczej niż ktokolwiek się spodziewał.


4. MIĘDZY SŁOWAMI

22.10.

Pajęczyna kłamstw i podwójni agenci na dworze Tudorów. Gra, w której stawką jest korona… albo śmierć.
Trzymająca w napięciu opowieść o bezwzględnej walce dwóch sióstr o tron oraz o spisku, który dopomógł Elżbiecie Wielkiej sięgnąć po koronę – choć mógł zaprowadzić ją prosto na szafot.








5. PASCAL

08.10.

Czy można mieć w życiu dwie miłości? Beata Sabała Zielińska, dziennikarka i rodowita góralka, udowadnia, że tak.
Miłość do Zakopanego miesza się w tej książce z miłością do radia, a anegdoty o Bollywood pod Tatrami przeplatają z historią reporterskiej kariery. Błyskotliwa opowieść dla tych, którzy chcą poznać góry i tych, którzy pragną odnowić stare sentymenty.






6. PRÓSZYŃSKI I S-KA

07.10.
Najgorsze zawsze spada nagle i w nieodpowiednim momencie. Jeszcze w poniedziałek bohaterowie „Przerwanej podróży” mieli swoje plany i cele, a już we wtorek rano wszystkie ich zamierzenia przestały się liczyć. Wypadek spowodowany przez parę nieodpowiedzialnych szaleńców sprawił, że dla Zofii i Michała był to kres wędrówki, a dla Antoniny i pozostałych niespodziewana przerwa w podróży trwała bardzo długo. A że życie nie lubi pustki, nowa sytuacja wymusza nowe plany i cele, jest poważnym wyzwaniem nie tylko dla poszkodowanych, lecz także dla ich najbliższych.





7. ZNAK

08.10.
Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Nie musiałam planować tej wyprawy, nie uczyłam się języka, nie kupowałam map. Wszystkie miejsca, które chciałam odwiedzić, znałam z rodzinnych opowieści, widziałam je oczami wyobraźni. Trasę podróży zaplanował dla mnie Stalin, w 1951 roku. Wtedy właśnie mój dziadek, Staszek, został zesłany do gułagu w Kazachstanie, a babcię Jankę przesiedlono z rodziną w głąb Syberii. Byli krótko po ślubie, mieli maleńkiego synka. Ich miłość została wystawiona na najtrudniejszą próbę. "Zielona sukienka" to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji śladami rodzinnej historii. Przeszłość miesza się tu z
teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Jest w tej opowieści i kolej transsyberyjska i buriacki szaman i morze samogonu, a także młodzi Rosjanie nieznający historii i kazachska bohema, której marzy się Zachód.


8. WYD. DOLNOŚLĄSKIE

24.09.
Pisarz Owen Quine zaginął. Jego żona zleca sprawę prywatnemu detektywowi Cormoranowi Strike’owi. Kobieta sądzi, że mąż potrzebował kilku dni dla siebie, jak to zdarzało się już wcześniej. Strike ma go odnaleźć i sprowadzić do domu. W trakcie śledztwa okazuje się, że powód zniknięcia Quine’a może być znacznie poważniejszy niż podejrzewa żona. Pisarz właśnie ukończył rękopis będący jadowitym portretem niemal wszystkich jego znajomych. Gdyby książka została opublikowana, zrujnowałaby niejedno życie, więc wielu osobom mogło zależeć na uciszeniu autora. A kiedy ten zostaje odnaleziony – brutalnie zamordowany w dziwacznych okolicznościach – rozpoczyna się wyścig z czasem, by zrozumieć motyw bezwzględnego zabójcy, zabójcy, jakiego Strike do tej pory nie spotkał…


9. SQN

01.10.

Piłkarska autobiografia wszech czasów! Jego samego przedstawiać nie trzeba. Pseudonim Architekt, król środka pola, mistrz asyst, artysta rzutów wolnych, legenda włoskiej piłki. Autobiografia Pirlo jest większym arcydziełem niż karny podcinką, którym ośmieszył angielskiego bramkarza podczas Euro 2012. Brutalnie szczera, prowokująca, zabawna, wzruszająca. Napisana z niesamowitą erudycją i wyjątkowym zmysłem autoironii. 







Zupełnie niechcący ułożyłam książki w kolejności od najbardziej pożądanych. PWN nie bez powodu znalazł się na szczycie tej listy. Potem powieści historyczne i obyczajowe. Jest też kryminał i literatura faktu - tu mogła Was zdziwić publikacja poświęcona piłkarzowi, ale do włoskiej reprezentacji w piłce nożnej miałam kiedyś słabość, a Pirlo rzeczywiście jest świetnym zawodnikiem i nie miałabym nic przeciwko, żeby dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

A jakie są Wasze plany na jesienne wieczory?

(Zdjęcia okładek i opisy pochodzą ze stron: http://www.matras.pl/, http://www.empik.com/, http://www.proszynski.pl/, http://www.dwpwn.pl/, http://www.wydawnictwoliterackie.pl/).

32 komentarze:

  1. Najbardziej zaciekawiła mnie książka ''Przerwana podróż'', ale i ''Podarunek'' brzmi ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Mirek nam się rozkręca, a ja dopiero po jednej jej książce;)

      Usuń
    2. Ja też wcale nie lepiej. Dopiero 2 książki tej autorki przeczytałam.

      Usuń
    3. O, to dobrze wiedzieć, że nie jestem sama;)

      Usuń
  2. Aż mi ciężko wybrać, na co czekam najbardziej :) Jak zwykle wiele fajnych książek..

    OdpowiedzUsuń
  3. Zainteresowała mnie "Oblubienica z Azincourt", chętnie bym przeczytała! Natomiast kolejna powieść osadzona w czasach elżbietańskich, choćby i napisana przez samego Gortnera... chyba czuję przesyt, bo raczej nie mam na nią ochoty, dziwne :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie powiedziałabym, że dziwne, może to po prostu obawa o wtórność, no bo co nowego można w tym temacie napisać?;)

      Usuń
  4. Ty wiesz na co ja choruję tutaj:) Chcem, chcem, chcem. PWN mnie wykończy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, że wiem:) Bo ja cierpię na tę samą chorobę:)

      Usuń
  5. Zielona sukienka wydaje się ciekawą książką.

    OdpowiedzUsuń
  6. weź mnie nie denerwuj tymi zapowiedziami. Kiedy znależć czas an czytanie, miejsce na półkach...

    OdpowiedzUsuń
  7. "Zielona sukienka" i "Jedwabnik" (w końcu!) to dla mnie najlepiej zapowiadające się nowości w nadchodzącym czasie :)
    http://pasion-libros.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja liczę na to, że "Jedwabnik" będzie lepszy, niż pierwsza część;)

      Usuń
  8. "Jedwabnik"! Już nie mogę się doczekać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, że jeszcze tylko parę dni do premiery;)

      Usuń
  9. Widzę kilka książek dla mnie. Chciałabym żeby doba się wydłużyła...

    OdpowiedzUsuń
  10. Miniaturzystka i Cicha 5 :) Prawdopodobnie też Jedwabnik, ale najpierw muszę poznać kukułkę ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Stale widzę jakieś ciekawe nowości. Mój portfel chyba tego nie wytrzyma.

    OdpowiedzUsuń
  12. Tej jesieni chyba zrujnuję się w księgarni. Chciałabym przeczytać "Ułani, poeci, dżentelmeni", "Miniaturzystkę" i "Jedwabnika".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też dużo pozycji chciałabym dostać w swoje ręce;)

      Usuń
  13. Niech mi ktoś da duużo pieniędzy i więcej czas :D Eh, a tak serio to świetne nowości przygotowały wydawnictwa na jesień, żałuję, że tyle książek mnie ominie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu, więcej optymizmu, może akurat się uda dotrzeć do wszystkich?:) Tego sobie życzmy;)

      Usuń
  14. Chętnie przeczytałabym cztery pierwsze książki z tej listy, dwie pierwsze zdobędę za każde pieniądze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli top topów, że tak to ujmę, mamy taki sam:)

      Usuń
  15. Żeby zawartość portfela rosła równie szybko, jak ilość nowych (wspaniałych!) lektur... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, to prawda. Byłoby pięknie:) I jeszcze półki z gumy;)

      Usuń

Będzie mi miło, jeśli pozostawisz ślad swojej obecności. Komentarze wulgarne i obraźliwe będą usuwane.